Půl milionu dolarů ve hře. V Praze se o něj utkají nejlepší evropské startupy

Praha bude na jaře hostit jednu z nejvýznamnějších událostí evropské i světové startupové scény. Startup World Cup & Summit (SWCSummit) nabídne vedle světových keynote speakerů a networkingu také evropské finále soutěže Startup World Cup 2019, ve kterém vítězný evropský startup získá investici v hodnotě půl milionu dolarů a titul evropského šampiona. Výherce zároveň postoupí do světového finále, které se bude konat v květnu v Silicon Valley a kde se soutěží o další milion dolarů. Jedním z řečníků bude CEO úspěšné sportovní aplikace Strava James Quarles.

„Evropa byla vždy kolébkou idejí, které měnily svět. My se ale ptáme, proč dnes zaostáváme za novými technologickými centry, jaká najdeme na západním pobřeží USA nebo východním pobřeží Číny? Chceme poukázat na to, že starý kontinent skrývá obrovský potenciál – talentovaní vývojáři ve středu Evropy, skvělí designéři na severu i jihu, ostřílení byznysmeni na západě. Přesto nám řada věcí chybí, ať už jde o americké sebevědomí a umění prezentovat nebo o dostatečnou otevřenost vnitřního trhu, propojení klíčových hráčů, investorů a firem. Klademe si za cíl rozšířit obzory talentovaných podnikatelů. SWCS není jenom konference, ale i kontinuální aktivita vedoucí k podpoře evropského startupového ekosystému a entrepreneurshipu,“ říká Václav Pavlečka, CEO Air Ventures.

Cílem pořadatelů je přinést evropským podnikatelům inspiraci tím nejlepším ze startupového světa, ukázat, jak mohou startupy lépe prezentovat, prodávat, získávat investory a růst na další trhy. Zkrátka jak dostat Evropu zpět na mapu nejinovativnějších destinací světa. Hlavní program konference proběhne 10. dubna v pražském Kongresovém centru. Startup World Cup & Summit pořádá startupový inkubátor UP21 a investiční fond Air Ventures.

„What’s Next, Europe?“ je hlavním tématem akce, která má za cíl propojovat talentované mozky, upozorňovat na přidanou hodnotu mladých firem a především dodat sebevědomí evropské startupové scéně. Ta má podle organizátorů z UP21 a Air Ventures v tomto směru podstatné rezervy oproti dravé konkurenci ze Silicon Valley a dalších světových epicenter inovací.

SWCS má vítěze. Je z Polska. Znáte startup StethoMe?

„Těší nás, že po ročnících 2017 a 2018 se nám podařilo posunout Startup World Cup & Summit na další úroveň a stát se pořadatelem prvního kontinentálního finále. Pro UP21 je vize propojování startupového světa důležitá a díky SWCS fakticky dochází ke sbližování startupů, korporací a investorů v celoevropském formátu. Jsme přesvědčeni, že jedině tak se může Evropa opět stát lídrem pokroku a inovace. A Praha v tom bude hrát důležitou roli,“ vysvětluje Vítek Šubert, spoluzakladatel a CEO startupového inkubátoru UP21.

Tisíce účastníků, stovky startupů, padesátka spíkrů a CEO jednorožce Strava

Organizátoři akce očekávají účast přes 350 startupů z více než padesáti zemí, jež se již dnes mohou hlásit na stránce konference. Akce bude rozdělena na několik speciálních zón určených pro startupy, inovátory z korporací, investory a široké publikum. Na konferenci návštěvníci využijí mobilní aplikaci Miya, která umožní networking a matchmaking.

V Kongresovém centru vystoupí přes padesát mentorů a řečníků, mimo jiné například CEO úspěšné sportovní aplikace Strava James Quarles, kterému se daří dělat ze společnosti Strava opravdového startupového jednorožce, každý měsíc totiž do aplikace přibudou 4 miliony uživatelů. James za sebou má také velmi úspěšnou kariéru coby viceprezident Instagramu, během jeho působení Instagram v popularitě začal válcovat i mateřský Facebook, především u mladé generace.

James Quarles je člověkem, který výjimečně rozumí byznysové stránce vedení firmy a dokáže ji během krátké doby dostat do nečekaných čísel. James Quarles je současným CEO společnosti Strava, která se proslavila jako největší světová sociální síť pro sportovce. Od května 2017, kdy se vedení Stravy ujal, společnost raketově roste a přibývá jí zhruba milion nových uživatelů každých 40 dnů.
Jak se sám Quarles zmínil v jednom z nedávných rozhovorů, jeho ambicí je udělat ze Stravy nejlepší sportovní značku 21. století. Podle všeho se mu to zřejmě podaří. Své výjimečné byznysové schopnosti prokázal už dříve v Instagramu, kde byl od srpna 2014 do května 2017 vice presidentem a vedoucím globálního obchodního a vývojového týmu. Za jeho působení zaznamenala firma fenomenální růst počtu aktivních uživatelů z méně než 300 milionů měsíčně na zhruba 800 milionů měsíčně. Instagramu se díky Quarlesovi zároveň podařilo během jediného půl roku zvýšit počet inzerentů na platformě z 200 000 na více než 500 000. Ještě předtím se v roce 2011 přidal k Facebooku jako úspěšný regionální ředitel pro oblast Francie, Itálie, Beneluxu a Iberie. Více než šest let také pracoval pro společnost Dell, nejprve v roli výkonného ředitel marketingu EMEA a později jako výkonný ředitel a generální manažer portfolia britského veřejného sektoru.

 

Nejnovějším potvrzeným speakerem je také CEO Avastu Vince Steckler, špičkový programátor a současný CEO společnosti Avast Antivirus, který je respektovaným odborníkem v oblasti online bezpečnosti. Dalším jménem je John Rizzo, investor ze Silicon Valley, který mimo jiné řídil marketing v Applu v dobách, kdy sklízel slávu s prvním Macintoshem. Od té doby prošel mnoha technologickými společnostmi, některé z nich vedl k úspěšnému exitu a dnes je lektorem vyhlášené Stanfordské univerzity.

Chybět nebude ani šéf londýnského akcelerátoru TechStars Eamonn Carey s mnohaletými zkušenostmi s investicemi do předních evropských startupů a technologických firem. K těmto jménům budou brzy přibývat desítky dalších špičkových byznysmenů a prezentujících z celého světa. Spíkry si přijde poslechnout téměř 2 000 účastníků, a to jak z řad samotných soutěžících startupů, tak z řad investorů a laické veřejnosti.

Regionální kolo v rámci zemí V4

Pro české startupy vede cesta do celoevropského finále přes finále regionální, do kterého se nominuje 21 nejlepších startupů z regionu Visegrádské čtyřky. Toto finále proběhne 9. dubna, kdy 4 nejlepší startupy dostanou možnost „pitchovat“ svůj startup v rámci celoevropského finále. Vítězný startup z regionálního kola má vedle možnosti soutěžit o půl milionu dolarů v evropském finále již rovnou garantovaný postup do finále celosvětového.

Vstupenky na konferenci jsou již nyní v prodeji na webové stránce www.swcsummit.com.

Více o Startup World Cup & Summit
Startup World Cup & Summit (SWCSummit) je unikátním spojením dvou nejvýznamnějších startupových konferencí posledních let. Startup World Cup je celosvětová startupová konference a soutěž organizovaná venture kapitálovým fondem Fenox. Vznikla přímo v Silicon Valley s cílem podpořit celosvětové inovace, propojit startupový ekosystém, otevřít dveře talentovaným podnikatelům a identifikovat 20 nejlepších startupových projektů na světě. Vítězové regionálních kol se utkají ve velkém finále přímo v Silicon Valley, ve kterém budou se svými projekty bojovat o investici ve výši 1 milionu dolarů a více. Startup Summit je pak tradiční konferencí se sedmiletou tradicí, kterou pořádá investiční fond Air Ventures. Historie konference sahá do roku 2012 a vystoupili na ní spíkři z nejznámějších globálních korporací i startupů – od editorů TechCrunche přes šéfy Startupbootcampu, investory ze Silicon Valley, spíkry ze společností jako Tesla nebo SpaceX či Hyperloop Transport Technologies až po zakladatele nadějných startupů jako Kiwi.com a korporátní kapitány, např. Andre Wehrnera ze Škoda Auto nebo Tomáše Budníka z O2. Více informací naleznete na www.swcsummit.com.
Více o UP21
UP21 je inkubátor a investor pro startupy, který startupům dodává 4 klíčové věci pro to, aby mohly vzlétnout: finanční investici, specializovaný mentoring, osobní rozvoj a také důležité dovednosti. UP21 sestavuje pro každý startup vlastní Navigační plán, a tak naviguje inovátory na jejich cestě k úspěchu v duchu svého motta „Investice nestačí. Chtějte svého kopilota“. Více na www.UP21.com
Více o Air Ventures
Air Ventures podporuje startupy v rozletu. Investuje do dynamických technologických firem především v regionu střední Evropy, přináší unikátní know-how v budování marketingových strategií a umožňuje startupům efektivněji oslovovat a získávat zákazníky. Více na www.airvcs.com.

Newsletter