Rakouská rozbuška úřaduje. Zbavte se investic u Hety, píše ECB

Evropská centrální banka tlačí na banky, aby odepsaly polovinu svých investic v padlé rakouské bance Heta, nástupnici Hypo Alpe Adria. Napsal to dnes německý list Handelsblatt s odkazem na informace z německých bankovních kruhů. Právě pro německé banky jde o palčivý problém. Ratingová agentura Fitch dříve varovala před ztrátou desetiny letošních zisků německého bankovního sektoru kvůli špatné rakouské investici.

ECB podle německého listu písemně požádala banky, aby se zřekly nejméně poloviny hodnoty pohledávek u rakouské špatné banky Heta. Podle posledních dat německé centrální banky Bundesbank mají německé banky a pojišťovny u společnosti Heta pohledávky v hodnotě kolem 7,1 miliardy eur. Člen vedení Bundesbank Andreas Dombret pak již v minulém týdnu řekl, že německé finanční instituce by se měly na odpis poloviny svých investic u Hety ve formě zejména dluhopisů připravit.

Spustí rakouská banka novou krizi v Evropě?

Rakouská Hypo Alpe Adria se ještě před finanční krizí dostala vinou dravé expanze do úzkých a svým vstupem jí pomohla německá Bayern LB. Rakouskou banku to ale nezachránilo a rakouská vláda ji následně po finanční krizi musela v koncem roku 2009 zestátnit. Banka od té doby v rámci státní pomoci obdržela 5,5 miliardy eur a audit na počátku letošního roku ukázal potřebu dalších několika miliard eur nového kapitálu.

Korutany, které jsou domovskou spolkovou zemí banky Hypo, nyní za dluhy nástupnické organizace Heta ručí více než deseti miliardami eur. Tyto záruky, které vznikly za vlády Svobodných a Jörga Haidera v rakouské spolkové zemi a byly poskytnuty na expanzi banky na jih a východ z Rakouska, znamenají pro Korutany smrtící finanční hrozbu. Roční rozpočet spolkové země dosahuje pouze kolem 2,2 miliardy eur.

Rakouská spolková vláda další sanaci bank uskutečnit nechce a sama je za dosavadní pomoc rakouským bankám trestána krom jiného zhoršením ratingu země. Navíc se chce opřít o novou evropskou legislativu, která umožňuje přenést ztráty na věřitele a investory banky. To je zdrojem rozkolu mezi Rakouskem a Německem, pro jehož banky Heta znamená nejvýraznější ztráty.

Fitch: Německým bankám hrozí ztráty kvůli rakouské Hypo Alpe

Newsletter