Rakouskou OMV zasáhl propad marží i slabá poptávka v Evropě

Provozní zisk rakouské ropné a plynárenské skupiny OMV ve druhém čtvrtletí klesl na polovinu toho, co dokázala vytvořit před rokem. Ziskovost srazil propad rafinerských marží v době slabé evropské poptávky a přebytku kapacit.

Provozní zisk bez započítání jednorázových položek a přecenění zásob klesl na 369 milionů eur, analytici oslovení agenturou Reuters odhadovali v průměru výsledek 407 milionů eur. Celkové výnosy OMV se snížily o deset procent na 19,1 miliardy eur. Těžba společnosti přepočtená na energetický ekvivalent ropy stoupla o jedno procento, denní produkce plynu o 2 procenta díky Norsku a přes nestabilitu v Libyi a Jemenu. Očištěný zisk o jednorázové vlivy nicméně klesl na 202 milionů eur, nad očekávání 168 milionů eur.

OMV již dříve snížila celoroční předpoklad těžby kvůli bezpečnostním problémům v Libyi a technickým potížím v Kazachstánu. Dnes uvedla, že celoroční průměrná produkce by se měla pohybovat kolem dolní hranice cílového rozpětí 310 tisíc  až 330 tisíc barelů denně.

OMV potvrdila svou pevnou účast v projektu plynovodu South Stream, který sníží závislost dopravy plynu z Ruska do Evropy přes Ukrajinu. Dohodu podepsal šéf OMV Roiss s šéfem Gazpromu Millerem v červnu ve Vídni při státní návštěvě ruského prezidenta Putina.

Newsletter