Ranní briefing: Americký dolar drží zisky z předchozího týdne

Dolar se pohybuje ve vzdálenosti 0,1 procenta od nejsilnější úrovně vůči euru za posledních 8 měsíců. Americká měna udržuje zisky, jež zaznamenala během minulého týdne a jež byly největší od března tohoto roku a to zejména z důvodu nejrychlejšího tempa růstu ve službách za poslední 3 roky, přidání více než 200,000 pracovních míst pro šestý měsíc tohoto roku a předpokládanému ekonomickému růstu v minulém čtvrtletí. Na zítřek je plánováno jednání Fed, při kterém se bude debatovat ohledně tempa růstu úrokových sazeb a potenciálním snížení nákupu dluhopisů.

„Bude velice zajímavé sledovat reakce Fedu na silné ekonomické data, ale je třeba si uvědomovat, že politika Fedu je zcela závislá na datech budoucích ne minulých“ řekl Sam Tuck, měnový stratég z ANZ Banky.

Měnový pár EURUSD se momentálně obchoduje na úrovni 1,34308, tedy mírném v poklesu od 25.července kdy dosahovala úrovně 1,3422. Americká měna je na hranici 101,872 vůči japonskému jenu což je mírný nárůst z úrovně 101,84, jež byla viděna minulý týden. Euro se obchoduje v téměř nezměněné podobě vůči jenu a sice za 136,835.

Býčí dolar

Obchodníci s futures zvýšila býčí sázky na dolar vůči euru na nejvyšší úroveň od listopadu 2012. Rozdíl v počtu sázek prostřednictvím hedgeových fondů a dalších velkých spekulantů na nárůst americké měny vůči ostatním měnám ve srovnání s těmi na pokles. – tedy tzv. net longs – byl 88,823 22. července, v porovnání s 62,846 v předchozím týdnu, podle údajů z washingtonského komise Commodity Futures Trading.

Standard Chartered Bank Plc snížila konsensus ceny dolaru vůči jenu pro konec roku na 106 jenů z 110. Střední odhad analytiků podle agentury Bloomberg News je 105.

Podle Koichi Yoshikawa, obchodního ředitele finančních trhů v Japonsku Standard Chartered dolar pravděpodobně dosáhne svého vrcholu vůči jenu v prvním čtvrtletí příštího roku spíše než koncem roku.

Zotavení americké ekonomiky

Ekonomové v průzkumu agentury Bloomberg předpovídají, že se hrubý domácí produkt zvýšil na 3 procenta roční sazby ve druhém čtvrtletí z 2,9 procentního poklesu v prvním čtvrtletí, jenž bylo nejhorší od roku 2009. Prognózy ekonomů mimo jiné ukazují, že tvorba pracovních míst mimo zemědělství v červnu dosáhla hodnoty 231 tisíc.

Dolar vzrostl o 1,3 procenta v minulém měsíci, což je nejvíce ze všech hlavních měn. Jen ve stejném obhobí získal 0,8 procenta zatímco euro ztratilo 0,5 procenta.
 

Newsletter