Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Ranní briefing: Euro poblíž svých osmiměsíčních minim

Euro se vůči dolaru pohybuje 0,4 procenta od své nejnižší úrovně od listopadu minulého roku. Společná evropská měna klesla v posledních třech měsících o 3,2 procenta poté, co Evropská centrální banka přistoupila ke snížení úrokových sazeb s cílem urychlit inflaci, která přesto zpomalila v červenci na nejnižší úroveň v posledních 5 letech. Australský dolar vzrostl krátce po vydání dat z australského maloobchodu, jenž rostl dvakrát rychleji, než bylo očekáváno. Dolar drží zisky proti svým hlavním vrstevníkům, kvůli očekávání zítřejších pozitivních dat ze sektoru služeb. Korejský won a malajsijský ringgit posilují.

„Jsme svědky jasně klesajícího trendu u eura a myslíme si, že tento trend ještě zdaleka není u konce,“ řekl Imre Speizer, tržní stratég z Westpac Banking Corp. v Aucklandu. „Draghi bude stále držet svůj holubičí tón, vzhledem k pozorovaným inflačním údajům,“ řekl s odkazem na prezidenta ECB.

Euro se obchoduje za 1,34204 za dolar a za 137,757 za jen. Jen klesá o 0,1 procenta vůči dolaru na 102,624, poté co v minulém týdnu propadl o 0,8 procenta vůči americké měně. Koruna zaznamenává vůči dolaru mírný pokles na 20,5935 a vůči euru klesá na 27,6439.

ECB bude pravděpodobně držet svoji politiku beze změny, jelikož poslední údaje nebyly dostatečně zásadní pro to, aby byla nutná okamžitá reakce,“ řekla Elsa Lignos, analytička Royal Bank of Canada.

Evropská inflace

Spotřebitelské ceny vzrostly o 0,4 procenta oproti předchozímu roku v červenci ve srovnání se ziskem 0,5 procenta v červnu, ukázala zpráva z 31. července. To byl nejslabší nárůst od října roku 2009.

V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Sázky obchodníků na futures trhu, že euro bude nadále klesat vůči dolaru, vzrostly nejvíce od srpna 2012. Rozdíl počtu sázek hedgeových fondů a dalších velkých spekulantů na pokles ve srovnání s těmi na vzestup byly na úrovni 108,075 29 července v porovnání s 88,823 týden dříve.

Australský dolar získal až 0,2 procenta po zprávě statistického úřadu, jež ukázala, že maloobchodní tržby vzrostly o 0,6 procenta v červnu oproti předchozímu měsíci, ve srovnání s mediánem předpovědi v průzkumu agentury Bloomberg.

Newsletter