Ranní briefing: Japonský jen poblíž několikaměsíčních maxim

Bankovní strasti v Portugalsku, jež stlačily cenu globálních akcií níže a zvýšily poptávku po bezpečných měnových útočištích, mají za následek, že se japonský jen ocitá poblíž svých několikaměsíčních maxim.

Obavy ohledně finančních problémů holdingových firem rodiny Espírito Santo, která založila Banco Espírito Santo, měly ve čtvrtek za následek nestálou situaci na evropských trzích. To se vázalo i na obchodní seanci v USA a následně zde byl patrný dominový efekt na některých asijských burzách i v pátek.

Euro vůči jenu momentálně obchoduje na hranici 137,90 ale v jednu chvíli bylo na úrovni 137,50, což je nejníže od začátku února. Měnový pár USDJPY poté, co se ocitl na sedmitýdenním minimu 101,60, zaznamenal nárůst a momentálně se ocitá na hranici 101,33. Australský dolar se obchoduje za 95,09 jenů poté, co se dostal na pětitýdenní minimum 94,66.

Espirito Santo – portugalská bouře se přehnala, co následky?

„Vzhledem k tomu, že v současné době máme rekordně nízkou volatilitu na trzích s dluhopisy a měnami, a jsme blízko rekordně nízké volatility na akciových trzích, spolu s rekordními cenami akcií, bude ochrana zisků prioritou,“ řekl Evan Lucas, stratég IG v Melbourne. „Otázka, která přijde později, je: Jedná se o izolovanou událost, nebo o první trhlinu v řetězci, jež by mohla spustit opravdový dominový efekt?“

Společná evropská měna sklouzla až k 1,3589 dolarů z denního maxima 1,3651 dolarů.

Podrobnosti o portugalských bankovních strastech byly nečitelné a nechaly trhy bloumat mezi dvěma alternativami a sice, zda se jedná o pouhou událost týkající se jedné banky, nebo o něco, co lze považovat za více systémově specifické. Skutečnost, že se Wall Street podařilo uzavřít nad minimy obchodní relace, naznačuje, že investoři zpočátku pouze přehnaně reagovali.

„Portugalské bankovní problémy se zdají být zveličené, což je znázorněné omezeným poklesem amerických akcií a faktem, že žádná z rozvojových měn neklesla vůči dolaru o víc jak 1 procento,“ řekl Masashi Murata, měnový stratég ze společnosti Brown Brothers Harriman v Tokiu.  

„Výnosy amerických vládních dluhopisů společně s japonskou a americkou měnovou politikou zůstávají hybnou sílou ceny jenu. Pravda, portugalské bankovní strasti měly podle všeho za následek posílení jenu, ale je to spíše výsledek výprodeje dolaru kvůli poklesu výnosů vládních dluhopisů,“ dodal.

Výnos desetiletého vládního dluhopisu ve čtvrtek klesl na úroveň 2,494 %, avšak poté se vrátil zpět nad hranici 2,500 %.

Zastíněna vývojem v portugalském bankovním sektoru, britská BoE ohlásila držení svých úrokových sazeb na rekordním minimu a nenabídla žádné nové indicie ohledně svých plánovaných akcí.

Měnový pár GBPUSD reagoval mírným poklesem na 1,7128, ale zůstal pod svým šestiletým maximem 1,7180 jenž bylo dosažené dříve v tomto měsíci.

Newsletter