Ranní briefing: Pokles japonské měny, stabilní koruna

Japonský jen klesá vůči 14 ze svých 16 hlavních protějšků kvůli zmírňujícímu se napětí na Ukrajině. Dolar drží své zisky z minulého týdne, zatímco obchodníci ženou svými nákupy americkou měnu k nejrychlejšímu tempu růstu za více než rok. Koruna zastavila svůj propad vůči euru i dolaru a momentálně konsoliduje pod hranicí 28,00 za euro a 21,00 za dolar.

„Titulek, že Rusko se snaží zmírnit ukrajinskou situaci, navrátil částečnou stabilitu na trh,“ řekl Sam Tuck, měnový stratég z ANZ Bank. Jen klesá o 0,1 procenta na 102,06 za dolar poté, co 8. srpna dosáhl hranice 101,51, nejsilnější úrovně od 24. července. Vůči euru se japonská měna pohybuje v kurzu 136,69. Euro klesá o 0,1 procenta na 1,33922 dolarů.

Bloomberg Dollar Spot Index, který sleduje sílu americké měny vůči 10 svým rozvinutým tržním vrstevníkům, je během dneška v téměř nezměněné podobě na 1.021,81.

Ruská zprostředkování

Proruští rebelové včera nabídli příměří z humanitárních důvodů, jež ukrajinská armáda odmítla a nadále se tak snaží dobýt východní část země. Agentura Interfax uvedla, že ministerstvo obrany Ruska minulý týden prohlásilo, že vojenská letadla skončila cvičení v regionu poblíž Ukrajiny. RIA Novosti uvedla, že Rusko je připraveno zprostředkovat vyjednávání mezi Ukrajinci a rebely, a citovala tak hlavu ruské Rady bezpečnosti Nikolaje Patrusheva.

„V případě, že se ruská vláda a ruští separatisté zapojí do dialogů, růst akcií a státních dluhopisů by mohl urychlit nákup dolaru,“ řekl Toshiya Yamauchi, tržní analytik firmy Ueda Harlow, která poskytuje marginální obchodní služby. „Je pravděpodobné, že se japonský jen dostane pod prodejní tlak, jak geopolitická rizika budou slábnout.“

Obchodníci s futures zvýšili své sázky, že japonský jen bude klesat vůči americkému dolaru nejvíce za téměř pět měsíců, ukázaly údaje z washingtonského Commodity Futures Trading Commission. Rozdíl v počtu sázek ze strany hedgeových fondů a dalších velkých spekulantů na pokles japonského jenu, ve srovnání s těmi na zisk – takzvaných net shorts – byl 95.399 v týdnu končícím 5.srpna – nejvíce medvědí sentiment od 14.března.

Volební výsledek

Indonéský soud minulý týden zpochybnil důkazy poskytnuté nezvoleným prezidentským kandidátem Prabowo Dubiatem, jenž hlásal, že Widodovo vítězství je neplatné, protože bylo získáno neoprávněně skrze zneužití pravomoci od volební komise. Rupiah rostl až o 0,9 procenta na 11,664 za dolar, nejvíce od 7.července.

V USA, konsensus maloobchodních tržeb předpokládá zvýšení o 0,2 procenta minulý měsíc po 0,2procentním nárůstu v červnu. Fed snížil měsíční nákupy dluhopisů o 10 miliard dolarů pošesté za sebou, na zbývajících 25 miliard dolarů. Příští setkání Fedu je plánováno na 17. září. Obchodníci s futures dávají 70procentní šanci na zvýšení hlavních úrokových sazeb Fedem na nejméně 0,5 procenta do září 2015.

Newsletter