Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna mírně oslabila nad 25,50 za euro.

Řecká krize už klepe na dveře

První kolo řeckých prezidentských voleb skončilo nezdarem. Stavrosovi Dimasovi, favoritovi stávajícího premiéra Samarase, se nepodařilo získat potřebných 200 parlamentních hlasů.  Hlasovalo pro něj 160 poslanců, což je o 5 více, než má stávající dvoučlenná koalice. Proti hlasovalo 135 a pět se zdrželo hlasování. Další kolo voleb se tak bude konat 23. prosince. Pokud ani tehdy nebude zvolen nový prezident, bude se 29. prosince konat poslední kolo, ve kterém bude potřeba ke zvolení „pouze“ 180 hlasů.

První kolo volby řeckého prezidenta bez úspěchu

Neúspěšné první kolo je zároveň dalším krokem směrem k předčasným parlamentním volbám. Řecko se tak potýká s politickou krizí, které je vzápětí následována strašákem další ekonomické krize. V případě předčasných voleb by totiž hrozilo vítězství opoziční levicové koalice Syriza, která by Řecku znemožnila získání bailoutu ze zahraničí.

Po první kole prezidentských voleb má podle šetření agentury Reuters Syriza náskok o 3,6 procentního bodu před současnou koalicí Nové demokracie a Panhelénského socialistického hnutí. „Není pochyb, že za posledních 18 měsíců je Syriza „na koni“. Popohání jí především všeobecný nesouhlas s dalším zahraničním bailoutem“, řekl pro server CNBC David Lea z konzultační společnosti Control Risks.

Evropské akcie dál tíží Rusko, začaly řecké volby

Radikální koalice se dlouhodobě vymezuje vůči přísným podmínkám, které jsou spojeny s 240 miliardovou finanční pomocí od Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise. Tyto instituce podmínily svou pomoc povinností implementovat úsporná a reformní opatření, jinak jim nebude poskytnuta poslední tranše čtyři a půl roku trvající finanční pomoci.

Vzhledem k politické roztroušenosti však téměř nikdo nevěří, že by do konce roku mohl být zvolen nový prezident. „Jsem přesvědčen, že během příštího roku proběhnou předčasné parlamentní volby. Současný parlament nemá šanci vydržet do konce svého volebního období“, uvedl Lea. Potvrzuje to i Wolfango Piccoli, generální ředitel oddělení řízení rizik společnosti Teneo Intellogence. „Předčasné volby očekávám na přelomu ledna a února příštího roku“, řekl pro CNBC.

Řecké akcie na riziku konce vlády a voleb padají o 13 %, nejprudčeji od 1987

I přesto, že má Řecko letos nakročeno k přebytkovému rozpočtu, stále je zatíženo extrémním dluhem. Jeho úroveň dosahuje dle dat Evropské komice 175,5 % řeckého HDP. Michael Massourakis, hlavní ekonom řecké Alpha Bank, je však přesvědčen, že „dluh je ovladatelný, především díky strukturálním reformám, které pomohly popohnat ekonomiku.“

Minulý týden, po vyhlášení prezidentských voleb, se řecké akcie propadly o víc jak 13%. Podle Massourakiho to bylo způsobenou nervozitou investorů, kteří však, dle jeho názoru, „mají tendence celou situaci přehánět.“

Newsletter