Řecké volby ONLINE: Syriza sahá po většině, začínají námluvy

Lídr radikálního levicového uskupení Syriza Alexis Tsipras přijal gratulace k vítězství v předčasných řeckých volbách od většiny lídrů dalších řeckých politických stran. Zatímco volební vítězství je jasné, většina v parlamentu nikoli. Syriza po ní sahá, po sečtení téměř všech všech hlasovacích lístků získává 36,3 procenta hlasů a i se zákonným bonusem 50 křesel má podle všech informací ve 300členném parlamentu 149 poslanců.

Druhá skončila dosavadní vládní pravicová strana Nová demokracie se ziskem 27,8 procenta hlasů. Třetí místo obsadila krajně pravicová strana Zlatý úsvit s 6,4 procenta hlasů. Ostatní formace, které se dostaly do parlamentu, obdržely kolem pěti procent.

Přišly tak trochu z ničeho a mění mnohé a zásadně. V předčasných volbách se mísí frustrace Řeků, nervozita, pokles životní úrovně, ztráta práce, zavírání rodinných podniků, růst daní, odpor k Německu, k EU, ale i k bohatým, kteří krátili daně. Ale také to, že Řekové nechtějí odchod z EU, obávají se ztráty Schengenu a turistů, chtějí zase lepší zítra. Sledujeme řecké volby…

8:38 Alexis Tsipras bude možná podle zdrojů Reuters uveden do funkce premiéra již dnes. Setká se dnes také s předáky stran Řeka a ANEL. Novou vládu by prý mohl oznámit v úterý večer, nejpozději ve středu dopoledne.

8:15 Britský premiér David Cameron varoval, že nedělní vítězství radikální levice zvýší ekonomickou nejistotu v celé Evropě. „To je důvod pro to, aby Británie setrvala u své (hospodářské) politiky, ochránila vlastní (ekonomickou) bezpečnost,“ uvedl konzervativní premiér na Twitteru. Opoziční socialisté v Portugalsku naopak úspěch strany Syriza uvítali.

Francouzský socialistický prezident François Hollande řecké vítězné levici poblahopřál. Přeje si, aby Francie a Řecko dále úzce spolupracovaly na ekonomickém růstu a stabilitě eurozóny. 

8:07 Euro vůči dolaru zahájilo týden propadem až na 1,1098, úroveň blížící se 12letým minimům.

0:29 Řecká média se odmlčují, počet mandátů se s narůstajícími sečtenými procenty nehýbe. Vítězství strany Syriza je zřejmé. Rozjezd jednání o vzájemné podpoře Syriza a To Potami také. Teprve kompletní výsledek (zřejmě ráno našeho času) přinese odpověď, zda ještě Syriza můře dosáhnout na 150 nebo dokonce 151 mandátů, což by výrazně změnilo její vyjednávají pozici…

0:28 Míra neúčasti ve volbách je odhadována na 36,9 %

0:27 Oficiální výsledky po sečtení 80 % hlasů: Syriza 36,2 % a stále 149 hlasů. Nová Demokracie 28 % a 77 mandátů, GD 6,3 %, To Potami 6 % a 16 mandátů (149 + 16 = 165 z 300 hlasů pro potenciální vládní koalici Syriza a To Potami), Komunisté 5,5 % a 15 mandátů, PASOK 4,72 % a 13 mandátů,…

23:47 Prezident země Karolos Papoulias, neshoda na jehož nástupci odstartovala předčasné volby v Řecku, gratuluje vítězi voleb, Alexisi Tsiprasovi.

23:46 !!! Lídři hnutí Syriza, Tsipras, a strany To Potami, Theodorakis, se sejdou do 48 hodin. – jednání o utvoření vlády 

23:40 !!! Lídr To Potami, která je zatím čtvrtá ve volbách, Stavros Theodorakis, říká, že „Syriza potřebuje spojence a ovládat viditelně více než 151 hlasů (které jí samotné umožní sestavit vládu), aby mohla prosadit změny v zemi. „To Potami bude podporovat program v zájmu odvrácení dalších voleb,“ říká. Koaliční partner?

23:38 Podle lídra komunistické strany Dimitrise Koutsoubase výsledek voleb vyjadřuje „falešnou naději lidí po změně. Syriza bude de facto pokračovat v dnešní politice,“ předpovídá lídr řeckých komunistů.

23.08 Lídr hnutí Syriza Alexis Tsipras říká, že Řecko otevírá novou kapitolu a za sebou nechává pět let ponížení a bolesti. „Náš mandát uzavírá ďábelskou dobu úspor a uzavírá kapitolu zničujících dohod. Trojka je ke dnešku minulostí,“ řekl Tsipras. Podle něj z voleb nevyvstávají vítězové nebo poražení. Dnešní volby označil také za „úder elitám a oligarchům“.

Tsipras chce vyjednat oboustranně akceptovatelné řešení se zástupci zahraničních věřitelů, slibuje ale také radikální reformy a plán k obnově růstu řecké ekonomiky. 

23:04 Sečteno přes 2/3 hlasů. Syriza 36,05 % a 149 křesel (stále těsně uniká nadpoloviční většina v parlamentu), Nová Demokracie 28,14 % a 77 křesel, GD 6,34 % a 17 křesel, To Potami 5,93 % a 16 křesel…

21:10 První oficiální odhad ministerstva vnitra: Syriza 36,5 % a 150 křesel, Nová Demokracie 27,7 % a 76 křesel, GD 6,3 % a 17 křesel, To Potami 5,9 % a 16 křesel,…

21:07 Po sečtení 36,92 %: Syriza 35,7 % a 148 křesel ve 300členném parlamentu, Nová Demokracie 28,55 % a 78 křesel – část oficiálních výsledků 

19:37 Aktualizovaný exit poll: Syriza 36-38 %, Nová demokracie 26-28 %, středová strana Řecka 6-7 %, Zlatý úsvit 6-7 %, Konunistická strana Řecka 5-6 %, Pasok 4,2-5,2 %

19:23 První ozvěny řeckých voleb v zahraničí. Bývalý švédský premiér Carl Bildt napsal na svém twitterovém účtu: „Syriza vyhrála řecké volby příslibem, že jim daňoví poplatníci dalších zemí eurozóny budou platit ještě víc. Poněkud odvážné.“, přepisuje server The Guardian.

19:05 První politici přiznávají vítězství Radikální levicové koalice. Ministr zdravotnictví Makis Voridis (Nová demokracie) napsal na svém twitterovém účtu: „Z exit pollů vidím, že SYRIZA zvítězila. A my jí blahopřejeme“, přepisuje server The Guardian.

18:48 Většina exit pollů ukazuje, že SYRIZA snadno dosáhne většinové převahy. Pokud by se jí to však nepodařilo, jako potenciální spojenec by pravděpodobně připadala v úvahu především Komunistická strana Řecka, kterou vede Dimitris Koutsoumpas.

18:08 První odhady (Skai TV) po uzavření volebních místností hovoří o jasném vítězství Radikální levicové koalice SYRIZA (36-39 % hlasů), na druhém místě Nová demokracie (24-27 % hlasů), třetí místo by patřilo středové straně Řecka (6,5-8,5 % hlasů), Zlatý úsvit (6-8 % hlasů) a Komunistická strana Řecka (5-7 % hlasů).

18:00 Řecké volební místnosti se uzavírají. Začíná počítání hlasů.

17:26 Do konce voleb zbývá něco málo přes půl hodiny. Objevují se první výsledky neoficiálních exit pollů, podle kterých by s jasným náskokem měla zvítězit SYRIZA (33-35 % hlasů), na druhém místě pak Nová demokracie (27 % hlasů) a třetí příčku pravděpodobně obsadí Zlatý úsvit.

15:46 Strana Nové demokracie požaduje soudní prověření údajného internetového průzkumu, který se dotazuje voličů, kteří již volili, na to, komu vhodili do urny svůj hlas.

15:25 Řecká Strana zelených je podle jejího předsedy Nikose Chrysogelose „ochotna a připravena podílet se na změně vlády a její politiky.“ Během dnešních voleb vstoupili Zelení do koalice s Demokratickou levicí (DIMAR).

15:08 Další nepokoje. Členové radikální antikapitalistické strany ANTARSYA byli napadeni neznámými útočníky ve svém volebním centru v athénském předměstí Keratsini.

14:35 Více jak třetina všech řeckých voličů spadá pod kraj Attika, který v sobě zahrnuje i hlavní město Athény.

14:20 Volby dále pokračují. Svůj hlas do urny vhodil i lídr méně známé Lidové ortodoxní výzvy (LAOS) Jorgos Karatzaferis. Jeho strana se řadí mezi extrémní pravici, vznikla v roce 2000, když byl Karatzaferis vyloučen z Nové demokracie za pravicový radikalismus. Sám šéf strany dnes řekl novinářům, že úspěch v těchto volbách by znamenal „zastavení absolutní většiny levice.“

13:18 Na ostrově Nisyros odvolil předseda Nezávislých Řeků Panos Kammenos. Jeho strana se silně vymezuje proti zahraniční finanční pomoci. Řecko dle nich čelí organizované snaze o absolutní rozkradení země. Sám Kammenos označil kdysi politiky, kteří pomoc schvalují, za zrádce. „Slíbili jsme, že regulátory budeme pouze my a tak se taky stane“, sdělil krátce novinářům.

12:47 Byly hlášeny první nepokoje. Řecká Skai TV přinesla informaci, že ve volební místnosti v Kallipoli byl údajně napaden představitel Zlatého úsvitu. Po incidentu byl napadený převezen do nemocnice, zatímco útočník uprchl na motorce.

12:40 Připomeňme si poslední výsledky předvolebních průzkumů. Společnost MRB Hellas v pátek zveřejnila svůj průzkum, ve kterém zvítězila SYRIZA s 31,2 % hlasů, Nová demokracie 26 %, středová strana Řecka (Potami) 6,5 %, Zlatý úsvit 5,5 %, Komunistická strana Řecka 4,5 %, PASOK 4 %, Nezávislí Řekové 3,2 % a Hnutí demokratických socialistů 2,4 %.

Společnost GPO předvídá přední příčky obdobně: SYRIZA 33,4 % hlasů, Nová demokracie 26,7 %, Zlatý úsvit 5,1 %, PASOK 5 %, středová Strana Řecka 5 %, Komunisté 4,9 %, Nezávislí Řekové 3,5 %.

12:15 Ve městě Ioánina odvolil řecký prezident Karolos Paulias. Poukázal přitom na důležitost voleb a řekl, že „považuje řecké voliče za moudré a informované.“ I přesto, budou, dle jeho názoru, Řecko v příštích letech čekat problémy, které bude nutné řešit s chladnou hlavou a jednomyslným přístupem.

11:12 Jižně od Athén, v Kalithea, odvolil i lídr Řecké komunistické strany Dimitris Koutsoumpas. Podle informací řeckého ministerstva vnitra funguje všech 19 499 volebních místností bez větších problémů.

11:05 INFO Řecký volební systém: Volí se do řeckého jednokomorového parlamentu, který má celkem 300 křesel. Využívá se kombinace většinového a poměrného volebního systému. Volby probíhají v 48 multimandátových a 8 jednomandátových obvodech, ze kterých vzejde 288 poslanců, zbylých 12 křesel je poté obsazeno pomocí celostátní kandidátky. Post získají ty strany, které obdrží nejvíce hlasů v celé zemi, vítěz navíc obdrží „bonus“ padesát křesel. K většině je potřeba získat celkem 151 míst. Hranice vstupu do parlamentu jsou 3 % hlasů. V Řecku je více jak 9,8 mil. oprávněných voličů.

10:45 V severních Athénách (Nea Erithrea) odvolil už i expremiér, bývalý lídr PASOKu a současný šéf nedávno založeného Hnutí demokratických socialistů Jorgos Papandreou. Před novináři pak zdůraznil postavení své strany a její přístup k reformám a vlastnímu reformnímu plánu. Ten je založen především na hlasování v referendech.

10:39 Alexis Tsipras bude chtít dohodu se zahraničními věřiteli do léta letošního roku, pokud v dnešních volbách zvítězí a Syriza bude schopna sestavit vládu.

10:25 Odvolili premiér země Antonis Samaras (v Pylos), který pro média uvedl, že volby rozhodují o „budoucnosti naší a našich dětí“. Dále lídr trojky předvolebních průzkumů „To Potami“ Stavros Theodorakis (v Chánii na Krétě), lídr Demokratické levice Fotis Kouvelis (v Peristeri na západě Atén) i lídr PASOK Evangelos Venizelos (v Soluni). Novinářům řekl, že doufá, že lidé budou volit tak, aby nastalo něco lepšího, ne horšího. Lídr zřejmě vítězné Syrizy Alexis Tsipras odvolil v Kypseli v centrálních Aténách. 

Dvě z volebních místností, které leží v horách Nafpaktia (Grigori a Etalovrysi) zůstaly zatím zavřeny kvůli mimořádně silnému sněžení 🙂

10:18 K řeckým předčasným volbám je oprávněno 9,8 milionu voličů. První oficiální odhad volebního výsledku je očekáván kolem 20:30 našeho času. 

10:01 Volební místnosti v Řecku se otevřely dnes v 7:00 tamního, 6:00 středoevropského času. Zavřou se v 19:00 tamního, 18:00 „našeho“ času a prakticky hned poté lze očekávat první odhady volebního výsledku. Klíčovým parametrem volebního výsledku je to, o kolik zvítězí uskupení stran na levici a lídr předvolebních průzkumů Syriza a jakou sílu bude mít v kombinaci s bonusem za vítězství ve volbách (50 křesel) v řeckém parlamentu.

Rozhovor: Řecko před volbami a po nich 

O Řecku před volbami a po nich s Janisem Aliapuliosem, editorem Studia ZET při rádiu BBC.

ROZHOVOR: Řecko před volbami. A po nich?

Svěží názor

Řecko si brzy půjčí za záporné reálné sazby jako Německo

Napsali jsme k Řecku a předčasným volbám v zemi:

Premiér Samaras: Řecku kroky ECB nepomohou

Řecké volby: Jistota opozice a strach trhů rostou

Řecko si brzy půjčí za záporné reálné sazby jako Německo

Eurozóna chce dát Řecku půl roku navíc a počkat na jasno po volbách

Začátek runu na řecké banky?

Příprava na řecký odchod

Stiglitz: Problém není Řecko, nýbrž sama Evropa

Řecké dilema Maria Draghiho

Nová řecká krize nově v záložce Ekonomika

Řecké volby rozbouřily trhy. Výnosy dluhopisů letí vzhůru

Ifo: Řecko se dostane z krize, jen když mu věřitelé odpustí dluhy

Euromisař: Řecký lídr vyzrál. Grexit jen strašákem?

Eurozóna a její rok pravdy

Řecký vrcholící konflikt mezi úsporami a protesty

Německé banky mají v Řecku 23,5 miliardy eur, pád je prý neohrozí

Jeden za všechny…? Řecko už v tom jede samo

Řecko míří k předčasným volbám, tamní akcie padají

Newsletter