Dolar proti euru rozšiřuje zisky a posouvá se pod hranici 1,1600 EURUSD. Silný dolar potápí procyklické měny a měny regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Řecko má na dosah 85 miliard eur, potvrdila EK

Řecko sjednalo se zástupci mezinárodních věřitelů dohodu o novém záchranném programu na expertní úrovni a nyní musí ještě vyjednat politickou dohodu. Uvedla to dnes mluvčí Evropské komise Annika Breidhardtová. Ještě dnes bude předseda komise Jean-Claude Juncker mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Také by se měla uskutečnit telefonní konference náměstků ministrů financí EU.

Řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos dnes ráno po zhruba 20 hodinách vyjednávání se zástupci evropských institucí a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Aténách řekl, že dohoda je v zásadě hotová a s věřiteli se probírají už jen „dvě nebo tři drobné otázky“.

Řecko v rámci nové dohody od věřitelů dostane 85 miliard eur (2,3 bilionu Kč), řekl podle agentury Reuters nejmenovaný činitel řeckého ministerstva financí. Toto číslo zatím věřitelé nepotvrdili. Řecké banky podle něj dostanou na rekapitalizaci „ihned“ deset miliard eur.

Řečtí činitelé očekávají, že parlament v Aténách bude moci dohodu ratifikovat ve středu nebo ve čtvrtek. V pátek by pak o ní mohli jednat ministři financí eurozóny.

Německo se ale vyjádřilo opatrně a zdůraznilo, že jednání se musí zaměřovat „na kvalitu, nikoli na rychlost“. „Jednáme o programu na tři roky. Musí se to projednat důkladně,“ řekl v televizi ARD náměstek německého ministra financí Jens Spahn.

Řecko s věřiteli jedná o dohodě, která by zemi znovu uchránila před bankrotem, už více než dva týdny. Atény potřebují dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy Atény musejí splatit zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB). Už dnes v noci se Atény s věřiteli dohodly na rozpočtových otázkách, třecí plochou ale podle zdrojů zůstala především otázka pomoci řeckým bankám.

Hlavní události řecké dluhové krize související se třetím záchranným programem:

 1. června – Vypršela lhůta pro splacení 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) i pro druhý záchranný program od eurozóny a MMF.
 1. července – MMF ve své zprávě uvedl, že Řecko bude v příštích třech letech potřebovat nejméně 50 miliard eur a odpisy dluhů, má-li dostat jeho ekonomika prostor pro oživení.
 2. července – Řecký premiér Alexis Tsipras nabádal voliče, aby v referendu o požadavcích mezinárodních věřitelů odmítli „ultimáta od těch, kteří budou zemi terorizovat“.
 1. července – Řekové v referendu odmítli plán mezinárodních věřitelů na úsporná opatření: proti se vyslovilo 61,3 procenta hlasujících; účast činila 62,5 procent.
 2. července – Řecký ministr financí Janis Varufakis odstoupil; nahradil ho hlavní vyjednávač s věřiteli Euklidis Tsakalotos.
 1. července 2015 – Řecko předložilo eurozóně návrh reforem, jež slibuje učinit výměnou za další finanční pomoc (během tří let 53,5 miliardy eur); hodlá ušetřit v rozpočtu až 13 miliard eur. Reformy, ve velké míře totožné s těmi, jež voliči 5.7. odmítli v referendu, schválil 10. července řecký parlament.

12.-13. července – Summit eurozóny se dohodl, že jednání o třetím programu pomoci mohou začít, až Řecko začne přijímat přísné reformy, které ale musí jít dál než v návrhu z 9.7. a parlament je musí začít schvalovat do dvou dnů.

 1. července – Řecko neuhradilo MMF splátku 456 milionů eur.
 1. července – Evropská centrální banka (ECB) zvýšila objem nouzového financování pro řecké banky; učinila tak poté co, v noci poslanci schválili reformní balíček mj. zvyšující DPH. Ministři financí eurozóny schválili tříměsíční překlenovací půjčku 7,16 miliardy eur z Evropského finančního stabilizačního mechanismu, jež bude refinancována z třetího programu pomoci.
 2. července 2015 – Přísahu složili noví členové řecké vlády, jimiž premiér Tsipras nahradil rebelující politiky, kteří se před dvěma dny v parlamentu postavili proti dohodě s věřiteli.
 3. července 2015 – Řecko poslalo 6,25 miliardy eur k úhradě dluhů u ECB a MMF. Po třech týdnech se otevřely řecké banky, výběry z účtů ale zůstaly omezené; akciový trh zůstal zavřený. V platnost vstoupilo zvýšení DPH pro energie, potraviny, dopravu či veřejné stravování.
 1. července – ECB opět zvýšila objem nouzového financování řeckých bank o 900 milionů eur na zhruba 91 miliard eur; o stejnou částku ho navýšila již 16. července.
 2. července – Řecký parlament schválil druhý balík strukturálních reforem, které požadují věřitelé.
 1. července – Týmy mezinárodních věřitelských institucí začaly na technické úrovni vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku; 31. července jednali s ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem.
 1. srpna – Po pětitýdenní přestávce (od 29. června) se otevřela aténská akciová burza; hlavní index řeckých akcií v úvodu obchodování vykazoval rekordní propad až o 22,8 procenta.
 1. srpna – Řecko dokončilo jednání s věřiteli o třetím záchranném programu na expertní úrovni, zbývá vyjednat dohodu politickou.

Newsletter