Řecko opět nezaplatilo MMF. Schäuble navrhuje dlužní úpisy

Řecko v pondělí neuhradilo další splátku Mezinárodnímu měnovému fondu, tentokrát v objemu 456 milionů eur. Potvrdil to mluvčí fondu Gerry Rice. Na jednání ministrů financí eurozóny se ukázal pokračující tlak ze strany Německa. Ministr financí Wolfgang Schäuble na jednání euroskupiny o překlenovacím financování Řecka navrhl, aby Atény vnitřní krátkodobé platební potřeby řešily vydáváním dlužních úpisů, napsal Handelsblatt. Experti varují, že by to mohl být první krok k zavedení souběžné měny. Schäuble přitom již dříve navrhl, aby Řecko eurozónu na pět let opustilo. Oficiálně takový plán ale na jednáních euroskupiny ani summitu eurozóny o Řecku nepadl.

Atény už 30. června MMF neuhradily splátku ve výši téměř 1,6 miliardy eur. Celkový objem zmeškaných splátek tak nyní dosahuje zhruba dvou miliard eur. Podle mluvčího fondu se bude vedení MMF v „příštích týdnech“ zabývat řeckou žádostí o prodloužení termínu pro uhrazení červnové splátky, napsala agentura DPA.

Eurozóna v pondělí předběžně souhlasila s třetím záchranným programem pro Řecko. Jednání o tomto programu však mohou začít až poté, co řecký parlament dnes či ve středu přijme první balík reforem. Do doby, než tato jednání skončí, má pomoci Řecko udržet finančně nad vodou krátkodobá půjčka.

Možnou podobou takové půjčky se nyní zabývají experti eurozóny. Jednou z variant je použití prostředků ze staršího evropského nástroje známého jako Evropský finanční stabilizační fond (EFSF). Za půjčky z něj ručí všechny země EU, Česka by se to týkalo v rozsahu 1,13 procenta.

ONLINE: Dohoda. Řecko se otřese

MMF v pondělí uvedl, že je připraven spolupracovat na řešení řecké dluhové krize s řeckými úřady i s evropskými partnery.

Právě i další možností překlenovacího financování jsou dlužní úpisy. Ty by Atény nepoužily k placení dluhů, ale výhradně pro financování vnitřních potřeb, jako jsou například účty, platy či penze. Předpokládá se ale, že skutečná hodnota úpisů proti té nominální by kvůli vysoké poptávce po euru byla značně nižší.

Varufakis: Dohoda s Řeckem je novou Versailleskou smlouvou

Dne 20. července má Řecko zaplatit několik miliard eur Evropské centrální bance. Právě před tímto datem bude snahou věřitelů zajistit překlenovací financování. 

Newsletter