Řecko se chce postavit na vlastní nohy dřív. Výnos nad 7 %

Výnosy řeckých dluhopisů během dneška vystřelily a to vlivem obav, že by Atény mohly ukončit svůj záchranný program dříve, než bylo původně v plánu. Výnos 10letých vládních dluhopisů se dostal na úroveň 7,118 procenta, což je nejvyšší úroveň od letošního března.

Pokles cen řeckých dluhopisů přichází poté, co předseda vlády Antonis Samaras získal během sobotního hlasování podporu v parlamentu, a to ze strany všech 155 konzervativců a zákonodárců v koalici. Ta mu umožní předčasné ukončení programu mezinárodní pomoci.

Řecko bylo jednou z prvních zemí v Evropě, jichž se nejvíce dotkla poslední finanční krize, a jehož problémy se dále rozšířily do zbytku evropského regionu. Řecko potřebovalo finanční injekci ze strany IMF a EU ve výši 240 mld. EUR a v souvislosti s ní muselo přijmout nepopulární úsporná opatření. Nyní Atény doufají, že by mohly záchranný program opustit dříve oproti původnímu plánu konce roku 2016.

Vedle těchto posledních zpráv aktuálně sráží řecký index Athex i okolní negativní sentiment. Athex dnes ztrácel přes 5 procent a dostal se tak na hodnotu 950 bodů, nejnižší od loňského září.

Výnos řeckých 10letých státních dluhopisů je obdobně jako v ostatních státech brán jako indikátor investorského sentimentu. „Ekonomická situace v zemi není natolik dobrá, aby se Řecko bez navýšení dluhového stropu zvládlo postavit na vlastní nohy samo,“ uvedla Sarah Pemberton z Capital Ecnomics.

„Ekonomické indikátory ukazují, že by třetí kvartál mohl být pro Řecko prvním růstovým. Řecko se ale stále nachází ve velice zranitelné pozici a jakákoli vnější negativní tržní reakce může prodloužit jeho setrvání v současné recesi,“ dodala Pemberton.

I přes vysoký výnos tamních bondů, prozatím příliš mnoho investorů na řeckou hru nesází. „Nevidíme příliš mnoho zájemců o řecké dluhopisy, hlavně kvůli vysokému politickému riziku,“ uvedl pro Reuters dluhopisový obchodník jedné z řeckých bank.

(S podporou CNBC)

Newsletter