Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Řecko si draze půjčilo. Tsipras odsoudil sankce vůči Rusku

(Aktualizováno 17:05) Řecko dnes za vteřinu dvanáct vyřešilo kritický nedostatek financí na splátky svých dluhů emisí krátkodobého dluhu do rukou domácích bank a to za drahý úrok. Premiér Alexis Tsipras po schůzce s ruským prezidentem Putinem odsoudil protiruské sankce jako „ekonomickou válku“ a připustil roli Řecka v dopravě ruského plynu do Evropy. „Víc a víc evropských zemí pochopí, že sankce jsou kontraproduktivní,“ řekl dnes ruský ministr zahraničí Lavrov.

Řecko prodalo šestiměsíční pokladniční poukázky za celkově 1,138 miliardy eur a penězi z této emise pokryje splátku jiných krátkodobých dluhopisů. Zahraniční investory, kteří už se odmítají podílet na refinancování řeckého krátkodobého dluhu, plně nahradily domácí banky, které musely zaplnit mezeru v částce 350 milionů eur. Oznámilo to dnes řecké ministerstvo financí. To může být zdrojem dalších střetů s ECB, která si zvyšování expozice řeckých bank vůči vládnímu dluhu nepřeje.

Řecko nemá přístup na trh dlouhodobých dluhopisů a zahraniční věřitelé neuvolní další finance ze záchranného balíku, dokud se s nimi vláda vedená radikální levicí SYRIZA nedohodne na dostatečném programu reforem. 

Moskva údajně zvažuje konec sankci vůči Maďarsku, Řecku a Kypru

Krátkodobé poukázky dnes prodala vláda stejně jako při březnové aukci za 2,97 procenta, což byl jejich nejvyšší výnos za 11 měsíců. Atény si tak nyní půjčují na půl roku takřka dvakrát dráž, než za kolik si na deset let půjčuje Portugalsko.

Již zítra – ve čtvrtek 9. dubna – musí Atény vyrovnat Mezinárodnímu měnovému fondu splátku dluhu za zhruba 450 milionů eur. Řecká vláda se MMF zavázala, že splátku vyrovná včas, ač se minulý týden objevily hlasy, že Atény by namísto toho mohly tyto peníze použít na platy a důchody a připravují kroky, vedoucí případně k odchodu z eurozóny.  

Divoký plán Řeků pro život bez eura

V dubnu musí Řecko splatit pokladniční poukázky v celkovém objemu 2,4 miliardy eur a 15. dubna jej čeká splátka miliardové emise tříměsíčních poukázek. Pokladniční poukázky se splatností maximálně do 12 měsíců jsou nyní jediným zdrojem úvěrů pro řeckou vládu. Atény už ale letos dosáhly u těchto emisí limitu, který mu věřitelé stanovili na 15 miliard eur ročně.

Řecké setkání s vedením MMF. Odložení splátky se nekoná

Evropská centrální banka (ECB) odmítá řecké výzvy ke zvýšení tohoto limitu a poukazuje na to, že smlouvy o Evropské unii zakazují monetární financování vlád. Řecké banky, které už jsou takřka výlučnými kupci vládních poukázek, tak mají od ECB zakázáno zvyšovat hodnotu těchto emisí ve svém držení. Banky tyto poukázky využívají jako zástavy pro refinanční úvěry od ECB. 

Eurozóna koncem února předběžně souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů novéřecké vlády. Odhaduje se, že pokud Řecko nezíská další pomoc, dojdou mu peníze – v případě plnění všech dluhových závazků – 20. dubna.

Řecký premiér Alexis Tsipras dnes v Moskvě jedná s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Z jednání zatím vzešla slova o obchodní spolupráci obou zemí. Z Ruska včera zaznělo, že by mohlo dojít na zrušení obchodních sankcí Ruska vůči zemi odvetou za sankce Evropské unie a USA. Premiér Alexis Tsipras po schůzce s ruským prezidentem Putinem odsoudil protiruské sankce jako „ekonomickou válku“ a připustil roli Řecka v dopravě ruského plynu do Evropy. „Víc a víc evropských zemí pochopí, že sankce jsou kontraproduktivní,“ uvedl dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Rusko bylo v roce 2013 největším obchodním partnerem Řecka (novější kompletní data nejsou dostupná). Na evropské sankce Rusko odpovědělo

Moskva údajně zvažuje konec sankci vůči Maďarsku, Řecku a Kypru

Newsletter