Řecko v nouzi zabavuje peníze svých regionů

(Aktualizováno 17:49) Řecká vláda vydala nařízení, které nutí nižší úrovně k převodu hotovosti k řecké centrální bance. Krok přichází před další splátkou finanční pomoci Mezinárodnímu měnovému fondu a výplatě mezd ve veřejném sektoru a důchodů na konci měsíce. Vláda doufá, že takto získá kolem dvou miliard eur, uvedly pro Bloomberg zdroje z její blízkosti.

„Jednotlivé součásti, podřízené řecké centrální vládě, jsou povinny ukládat svou hotovost a převést termínované vklady na účty u Bank of Greece,“ stojí v pondělním nařízení s tím, že opatření bylo přijato „ve stavu krajní nouze“.

Dne 12. května má Řecko uhradit další splátku finanční pomoci MMF v objemu 770 milionů eur, na konci dubna pak důchody a mzdy. Krok fakticky znamená konfiskaci hotovosti, uložené u komerčních bank a jejich nucený převod k bance centrální. Mluvčí řeckého ministerstva financí komentář k rozhodnutí neposkytl.

Kolik vlastně dluží Řekové?

Podle informací zdrojů blízkých řecké vládě pro Bloomberg jsou takto zajištěné peníze právě dostatečné, aby bylo Řecko schopno dostát dvěma uvedeným povinnostem. „Bez těchto zdrojů veřejného sektoru Řecko není schopno platy a penze vyplatit,“ uvedly zdroje pro Bloomberg.

Dne 24. dubna se v Rize sejdou ministři financí eurozóny a mají rozhodovat o uvolnění další části finanční pomoci Řecku. Z eurozóny i německé vlády ale přicházejí informace o tom, že k uvolnění peněz na této schůzce nedojde a ministři financí a zahraniční věřitelé budou nově čekat zhruba do poloviny května, zda Řecko přijde k „uspokojivým“ plánem reforem.

Varufakis: Odchod Řecka by spustil lavinu napříč Evropou

Zdroj: Řecko vyplácí mzdy a důchody z posledních zbytků rezerv

Výnosy na řeckých dluhopisech začaly stoupat, u tříleté splatnosti dnes o zhruba 1,4 procenta nad 28 procent. Pojistky proti nesplácení řeckého dluhu – základní pětileté swapy úvěrového selhání (CDS) – ukazují na 81% pravděpodobnost, že Řecko svým finančním závazkům nedostojí.

Kysilka: Firmy si vedou skvěle. Řekové musejí do svědomí

„Situace Řeků se musí vyřešit rychle. Přijde velmi negativní vývoj, pokud posun nepřinese Riga,“ apeloval dnes kyperský ministr financí Harris Georgiades. „Koordinační proces musí významně zrychlit a odpovědnost za to leží na řecké vládě,“ reagovalo německé MF.

Grexit: Kdy odejde Řecko z eurozóny?

Divoký plán Řeků pro život bez eura

Newsletter