Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

„Řekové učinili krok zpět,“ udeřili Němci

Jednání Řecka s mezinárodními věřiteli, které předcházelo schůzku ministrů financí a mělo jí dodat kompromisní návrh dohody, skončilo dnes v Bruselu bez výsledku. Věřitelé proto předloží ministrům financí eurozóny vlastní návrh řešení krize a rovněž Atény budou prezentovat vlastní materiál, vyplývá z posledních informací z jednání. Schůzka, který měla začít ve 13:00, je o půlhodinu posunuta. 

Řecku v 11:00 SELČ vypršelo ultimátum, které dostalo od zástupců věřitelských institucí na to, aby poskytlo nový návrh řešení své dluhové krize. S žádným uspokojivým řešením prý ale řečtí zástupci nepřišli a proto věřitelé představili svůj návrh. „Existuje několik dokumentů, na kterých se (věřitelské) instituce jednoznačně shodly. Ty budou zaslány ministrům financí eurozóny a mohou se stát základem dohody,“ uvedl nejmenovaný unijní zdroj. Řecká strana ale trvá na svých návrzích, které chce euroskupině rovněž poskytnout, doplnil zdroj z Atén.

Euroskupina má v Bruselu znovu začít jednat ve 13:30 SELČ. Středeční schůzka skončila zhruba po 90 minutách, neboť neexistoval žádný jednotný návrh dohody s Aténami, o kterém by bylo možné diskutovat.

Ministři financí se podle agentury Reuters budou zabývat návrhem vycházejícím z nabídky, kterou začátkem června v Berlíně schválilo Německo, Francie, Evropská centrální banka (ECB), Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská komise. Na stole bude i seznam kroků sestavených věřiteli, které musejí Atény podniknout, než jim budou poskytnuty další peníze.

„Posun není dostatečný, ale žádný krizový scénář nebyl diskutován. Dohoda dosud není,“ řekl na úvod schůzky ministrů financí eurozóny o pomoci Řecku šéf skupiny Dijsselbloem. „Řekové učinili krok zpět,“ zaujal tvrdý postoj z kraje schůzky německý ministr financí Schäuble. Věřitelé dopoledne potvrdili přijetí řeckého dokumentu, který ale nebyl kompletní. „Jen daně, ne úsporná opatření,“ uvedl rakouský ministr financí  Hans Jörg Schelling. „Je to minutu po minutě těžší,“ dodal Schelling. 

Euro k americkému dolaru reagovalo na dopolední vývoj oslabením o 0,3 % pod 1,1167 EURUSD.  Nad hladinu 1,1200 jej ale vrátily poslední komentáře „činitele EU pro Bloomberg,“ podle kterých řecký návrh přesto po posouzení institucemi míří na jednání euroskupiny. Schäubleho slova hlavní měnový pár vrátili na 1,1200 EURUSD. 

„Jednání s Řeky se nikam neposouvá a frustrace narůstá,“ citovaly dopoledne Financial Times jednoho  z činitelů, přítomných jednáním. „Program nemůžeme postavit pouze na slibu Řeků o lepším výběru daní, což jsme slyšeli posledních pět let a fakticky s velmi chabým výsledkem,“ uvedla šéfka MMF Lagardeová dle řeckého listu Kathimerini.

Bez dosažení dohody ve zhruba následujících dvou dnech se šance Řecka na odvrácení stavu bankrotu blíží nule. Pokud Řecko 30. června neuhradí splátku dluhu v objemu 1,6 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu – a připomeňme, že už za červen fakticky odklad učinilo, když sloučilo platby za daný měsíc do jedné, což pravidla MMF povolují – situace bude hrozit vyvoláním masívních výběrů z bank a vynuceným zavedením kontrol toku kapitálu. 

Penzijní reforma, zdanění příjmů, až pak DPH a boj s korupcí. Zhruba v tomto pořadí klesá intenzita sporu mezi řeckou vládou a věřiteli podle dokumentu v režimu změn, který postoje obou stran jasně ukazuje a který zveřejnil WSJ a následně řecká média.

DOKUMENT: Jablka sváru mezi Řeky a jejich věřiteli

Mezinárodní věřitelé Řecka – Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond – ve středu odmítli část řeckých návrhů na řešení řecké dluhové krize, protože by podle nich vedly k další recesi ekonomiky. Zadlužená země se snaží od věřitelů získat finanční pomoc, aby mohla příští týden uhradit dlužnou splátku MMF. Řecku jinak hrozí platební neschopnost a možná i odchod z eurozóny.

Newsletter