Řekové: Udělali jsme vše. Chceme víc peněz

Zástupci Řecka i jeho mezinárodních věřitelů tlumí před dnešním jednáním o další finanční pomoci očekávání a shodují se, že na nadcházejícím bruselském zasedání euroskupiny k žádnému průlomu nedojde. Zatímco řecký ministr financí Janis Varufakis tvrdí, že jeho země už pro získání dalších peněz učinila vše, co bylo v jejích silách, druhá strana má naopak za to, že na tahu jsou nyní Atény, které musejí ukázat dostatečné odhodlání k reformám. 

„Dnes to bude obtížné. Vláda udělala vše, co bylo v lidských silách. Řešení je v dohledu,“ řekl Varufakis rozhlasové stanici Sto Kokkino, spojené s jeho levicovou stranou SYRIZA. Stejně to vidí eurokomisař Günther Oettinger, podle něhož je brzká dohoda možná, ale určitě k ní nedojde „dnes ani tento týden“. „V následujících dnech očekávám, že Řecko ukáže skutečnou ochotu a připravenost vrátit se k reformnímu kurzu,“ uvedl Oettinger. 

Velmi razantní vzkaz vyslal do Atén slovenský ministr financí Peter Kažimír. „Stále je tu velký rozdíl mezi diskusemi s Řeckem v Bruselu a skutečnými činy v Aténách,“ uvedl ministr na svém twitterovém účtu. „Není to žádná velká věda. Peníze pro Řecko jsou k dispozici, musejí jen udělat to, co slíbili na jednáních euroskupiny,“ napsal. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny. 

Řecká vláda si od dnešního jednání slibuje přinejmenším to, že její partneři uznají, že v jednáních došlo k významnému pokroku. Její mluvčí Gavriil Sakellaridis uvedl, že Atény se spoléhají na to, že jednání nakonec budou úspěšná, k dispozici prý není žádný záložní plán pro případ, že by tomu tak nebylo. 

Sakellaridis rovněž vyloučil, že by Řecko chtělo při jednáních využít nátlaku v podobě hrozby nezaplacení části dluhu Mezinárodnímu měnovému fondu. Jde o částku 756 milionů eur splatnou v úterý. Deník To Vima dnes napsal, že využití této nátlakové taktiky není vyloučeno, podle něj by ale šlo o „hru s ohněm“. 

Varufakis se ještě před jednáním euroskupiny má sejít s německým ministrem financí Wolfgangem Schaüblem. Řecký ministr dal předem na srozuměnou, že jeho vláda neschválí žádnou dohodu, která by zablokovala snahu vymanit Řecko z dlouhotrvající krize. 

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená jihoevropská země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti. 

Obě strany jednají o reformách už tři měsíce, zatím bez většího úspěchu. Řecká vláda se zdráhá zavázat se k reformám, které by po pěti letech krize vedly k nastartování ekonomického růstu a zajistily přitom rozpočtovou disciplínu. 

Newsletter