Rok 2016 bude krutější, varuje řecká opozice kvůli rozpočtu

Řecký parlament v noci na dnešek schválil rozpočet na rok 2016. Návrh, který předložil ministr financí Euklidis Tsakalotos, počítá s úspornými opatřeními ve výši 5,7 miliard eur (153,8 miliard Kč). Další zhruba dvě miliardy eur (54 miliard Kč) chce vláda premiéra Alexise Tsiprase získat díky novým daním.

Vláda složená z krajně levicového uskupení SYRIZA a nacionalistických Nezávislých Řeků má v 300členném parlamentu 153 zákonodárců a tedy většinu pouhých tří hlasů. O dva poslance vládní tábor přišel teprve v listopadu.

Pro přijetí návrhu rozpočtu hlasovali všichni koaliční poslanci, proti se postavilo 145 opozičních zákonodárců. Dva poslanci se hlasování nezúčastnili.

EU hrozí Řecku vyloučením z Schengenu kvůli uprchlíkům

Rozpočet počítá letos s nulovým růstem a příští rok s poklesem ekonomiky o 0,7 procenta. Ještě nedávno přitom předpovídal, že v letošním roce ekonomika klesne o 2,3 procenta a příští rok pokles zpomalí na 1,3 procenta.

Úsporné kroky jsou nutné k realizaci v pořadí již třetího programu zahraniční finanční pomoci zadlužené zemi v objemu 86 miliard eur (2,1 bilionu Kč). Úspory se výrazně dotknou například důchodů či výdajů na obranu.

Podle prozatímního vůdce opoziční konzervativní strany Nová demokracie Janise Plakiotakise je rozpočet Tsiprasovy vlády důkazem, „že to, co říkali o sociální citlivosti, je jen mýtus“. „Rozpočet ukazuje, že rok 2016 bude mnohem horší než rok 2015,“ dodal Plakiotakis.

ECB opět omezila nouzové peníze pro řecké banky

Newsletter