Roklen index blahobytu: Češi ztrácejí na Američany čím dál více

Míra blahobytu v České republice za poslední měsíc stagnovala, zatímco ve srovnávaných zemích se dle Roklen indexu blahobytu zvýšila. Nejnázornější je srovnání s obyvateli Spojených států amerických, kde Češi ztrácejí již šestý měsíc v řadě.

Za stagnací blahobytu obyvatel České republiky stojí rostoucí náklady na bydlení, které mají v indexu největší váhu. Míra blahobytu Čechů dosahuje nyní pouze 22,77 % v porovnání s obyvateli USA. Lze tak pozorovat pokračující mírné zvyšování rozdílu mezi Čechy a Američany. Naopak v případě srovnání se západními sousedy se životní úroveň Čechů posledních pět měsíců pomalým tempem sbližovala. Šestý měsíc se ale trend zastavil a rozdíl se mírně zvýšil. Nyní dosahuje životní úroveň Čechů 31,29 % té německé.

Českou duši ale může i nadále hřát, že tuzemský blahobyt je stále poměrně výrazně výše než u našich bratrů na Slovensku. Slovákům se sice podařilo lehce stáhnout náskok Čechů, ale i přesto dosahuje úroveň blahobytu tuzemských obyvatel 167,12 % té slovenské.

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy – červenec 2016

Slovensko 167,12%
Německo 31,29%
USA 22,77%

Zdroj: Roklen Research

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy – červen 2016

Slovensko 169,99%
Německo 32,88%
USA 23,22%

Zdroj: Roklen Research

O Roklen indexu blahobytu

Roklen index blahobytu byl sestaven finanční skupinou Roklen za účelem porovnání životních nákladů ve vybraných zemích na základě zjednodušeného koše zboží a služeb. Tento koš byl inspirován šesti nejvíce vyhledávanými položkami za účelem porovnání cen ze srovnávacího internetového webu www.humuch.com.

Výstupem indexu je procentní vyjádření blahobytu v České republice vzhledem k porovnávaným zemím (Německo, USA, Slovensko). Index tudíž vyjadřuje, kolik si toho může občan České republiky dovolit za svůj měsíční disponibilní příjem po zdanění vzhledem k občanům srovnávaných zemí. Základem pro srovnání se stala velikost reprezentativního koše, který lze pořídit za průměrnou měsíční disponibilní mzdu po zdanění.

Reprezentativní koš je složen z následujících položek: měsíční nájemné za jednopokojový byt v centru města, měsíční platba za internet, 1 litr benzínu, 1 kg banánů, 1 porce cappuccina v restauraci a cena za 6 km jízdy taxislužbou. Váhy měsíčního nájemného a měsíční platby za internet byly vypočteny v procentním vyjádření k měsíčnímu příjmu. Váhy zbylých položek byly určeny na základě přepočtených vah spotřebního koše pro výpočet indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu platné od roku 2012.

Ceny jednotlivých položek reprezentativního koše jsou zprůměrované ceny pro tři největší města porovnávaných zemí. V případě Slovenské republiky se jedná pouze o data ze dvou největších měst – Bratislava a Košice.

Data pro tento reprezentativní koš jakožto i pro průměrnou měsíční disponibilní mzdu byla čerpána z internetového webu www.numbeo.com, za jejichž správnost finanční skupina Roklen neručí. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

TIP: Jak silně je česká koruna podhodnocena vůči euru či americkému dolaru? Sledujte nový Roklen index síly koruny.

Newsletter