Ve slavném absurdním dramatu Samuela Becketta Čekání na Godota vyhlížejí dva hlavní hrdinové na jevišti příchod jistého Godota, o kterém se na konci každého ze dvou dějství divadelní hry dozvědí, že se nedostaví. Podobně očekávají investoři vystresovaní letošní volatilitou a zápornou performancí už několik týdnů akciovou rally, která by mohla alespoň částečně vyspravit jejich zmasakrovaná portfolia. Nejdříve měl Godot přezdívku „Fed pivot“, tento týden se přejmenoval na „midterm rally“. Originalita Beckettovy hry spočívá v pointě, která není až tak dějová, ale je tvořena momentem prozření, kdy divák pochopí, že žádný Godot toho večera nepřijde. Někdo to ví po půl hodině, někdo ještě při vyzvedání kabátu v šatně čeká, že na něj Godot vybafne zpod pultu.
Obávám se, že výše zmíněná metafora popisuje dost přesně současnou situaci na trhu. Lidská psychika funguje zajímavým způsobem tak, že nám nevadí ztráty na finančních investicích, které v absolutním vyjádření mohou být vysoké, pokud stále existuje naděje, že se situace obrátí. Problém nastává v okamžiku, kdy pochopíme, že se tak nestane a pomyslný Godot nepřijde.
Velmi blízko tomuto prozření se bezpochyby ocitli držitelé nejrůznějších kryptoaktiv, když se předevčírem na trhu objevila zpráva o krachu burzy FTX a jejím pravděpodobném deficitu ve výši šesti miliard dolarů. Bitcoin se včera večer přiblížil k hodnotě 16 000 USD, přičemž ještě nedávno se pohyboval na úrovni 20 000 USD. Kryptosvět je poměrně izolován od reálného finančního světa, proto se nemusíme bát přímých dopadů. Co se týče sentimentu, je situace jiná. Akcioví investoři stále věří, že se jejich Godot objeví. Poslední zprávy jsou, že by se tak mělo stát dnes odpoledne při zveřejnění lepších než očekávaných inflačních čísel, která přimějí Fed zmírnit rychlost zvyšování své referenční sazby. Jakékoliv pozitivní číslo však může být zastíněno vývojem kolem burzy FTX.
Chování ostatních aktiv a měnových párů je značně korelováno s chováním akciových a dluhopisových trhů. Můj oblíbený pár USDJPY se tak krátce propadl k hodnotě 145,20, aby se záhy vrátil k úrovním 146,30-50 v naprosté synchronizaci s akciovými trhy. Podobně se kurz EURUSD nervózně pohyboval kolem parity.
Česká koruna, která od minulého týdne posílila téměř o procento, svoje posilování včera zastavila a čeká na výsledky z amerického trhu, které ovlivní kurz EURUSD a potažmo kurz české koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0000 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 110,45 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9959 do 1,0118 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,34 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,33 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,27 až 24,39 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,03 do 24,44 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME