Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

RoklenFx: Co se událo v dnešním intervenčním světě

Klíčové body

  • Bank of Japan zřejmě opět intervenovala proti oslabujícímu jenu.
  • Maďarská centrální banka přistoupila k záchrannému zvýšení sazeb.
  • Americké ministerstvo financí se ptá na možnost zpětných odkupů dluhopisů.
Zdroj: Depositphotos

Závěr minulého týdne se nesl ve znamení debat o intervencích. Vedly se v případě Japonska, kde jsme opět svědky oslabujícího jenu, stejně tak i v Británii, kde je tématem číslo jedna dluhopisový trh. K akci přistoupila maďarská centrální banka a o americkém ministerstvu financí jsme se dozvěděli, že rekognoskuje terén pro případné zpětné odkupy vlastních dluhopisů.

Minulý čtvrtek kurz jenu oslabil nad hranici 147,00 USDJPY, aby poté umazal zisky směrem k 146,50 USDJPY. Spekuluje se, že se tehdy do hry vstoupila Bank of Japan s cílem udržet na uzdě volatilitu spojenou se zveřejněním americké inflace za září. Dnes kurz oslabil na ještě slabší hodnoty. Spekuluje se, že pokud se dále posune na více než třicetiletá minima kolem hranice 150,00 USDJPY, Bank of Japan opět zasáhne.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Britská centrální banka v pátek potvrdila, že neprodlouží program nákupů státních dluhopisů s cílem stabilizace trhu. Nejdelší výnosy jsou sice pod nedávným vrcholem, netroufneme si však s jistotou konstatovat, že to nejhorší má trh za sebou. I přesto, že poměrně dost zpráv naznačilo, že britské penzijní fondy sbíraly dodatečnou likviditu.

S ohledem na britskou výnosovou křivku nás čeká další růst sazeb, QT a fiskální politika, která je teď poměrně chaotická. Libra sice smazala ztráty a už není proti dolaru historicky nejslabší, dvojí deficit a politická nejistota jí ale příliš zisků nedodá. Na dolarové straně pak úřaduje Fed bez pivotu.

Nadále platí, že Bank of England může na bondový trh opět vstoupit. Zatím to však vypadá, že se trh uklidnil. Nepochybně pomohla i výměna ministra financí a plány o nových opatření vedoucích k fiskální udržitelnosti.

Maďarská centrální banka v pátek zasáhla záchranným zvýšením horní hranice úrokového pásma. Stalo se tak chvíli poté, co premiér Orbán oznámil, že požádal ministra financí a guvernéra centrální banky, aby snížili inflaci alespoň o polovinu do konce příštího roku.

Centrální banka na zářijovém zasedání zvýšila hlavní sazbu na 13 %. Konstatovala tehdy, že jde o vrchol v cyklu a že bude sledovat, jak se vyšší sazby postupně propíší do ekonomiky. Situace se mezitím zhoršila. Maďarská inflace se dostala nad 20 % a forint si prošel výrazným výprodejem spojeným nejen s makro situací Maďarska, ale i se spory s EU.

MNB proto v pátek zvýšila overnight zápůjční sazbu o 950 bodů z 15,5 % na 25 %. Vedle toho zavede overnight depozitní facilitu s 18% sazbou a jednodenní FX swapy s cílem dodat trhu zahraniční likviditu. Ta je klíčová zejména vinou rostoucích nákladů energetických importů.

Výčet dění v dnešním intervenčním světě uzavírá americké ministerstvo financí, které se ve svém průzkumu mezi primárními dealery zeptalo na možnost zpětných odkupů dluhopisů a jejich provedení. Vše by patrně fungovalo skrze nákupy nejméně likvidních bondů, tzv. off-the runs, prostřednictvím emise nejkratších splatností. Pokud by se tak stalo, patrně by to přineslo úlevu i bilanci Fedu prostřednictvím nižších objemů reverzního repa, jak jsme psali již dříve.

Dolar se proti euru obchoduje pod hranicí 0,9800 EURUSD. Koruna krátce oslabila nad 24,60 za euro. Dnes ráno se obchoduje mírně silnější. Z domácích dat nás čeká pouze dnes zveřejněný index cen výrobců. Ze zahraničních americký průmysl, německý ZEW index a revize evropské inflace. Dále budeme sledovat vývoj tržních sazeb, zejména těch amerických, u kterých se po zářijové inflaci posunul výhled vrcholu sazeb v cyklu směrem k 5 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9747 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 112,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9648 do 0,9787 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,59 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,54 až 24,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 25,10 do 25,50 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter