Americký dolar po zveřejnění inflačních čísel z minulého týdne pokračuje v oslabování. Česká koruna si drží svoji silnější pozici a poslední týden se drží v kurzovém pásmu 24,25 až 24,38 EURCZK. Špatné výhledy do budoucna a nestabilní politická situace straší Velkou Británii, což se projevuje ve slabší libře.
Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii v září mírně vzrostla z 3,5 % na 3,6 %. Očekáváno bylo, že se nezaměstnanost oproti srpnu měnit nebude. Poptávka po zaměstnancích začíná klesat, ale zatím se nijak výrazně nezvyšuje míra propouštění. Velkou roli hraje klesající zaměstnanost, která se neprojevuje ve statistice nezaměstnanosti, jelikož se jedná o úbytek celkové pracovní síly. V Anglii jednak roste počet lidí v pracovní neschopnosti, dalším faktorem je stěhování občanů EU z ostrovů zpět do Evropy. Za poslední 3 roky klesl počet zaměstnaných občanů EU ve Velké Británii o 9 %, jedná se o další negativní důsledek brexitu na britskou ekonomiku. Na britských ostrovech se pomalu rozjíždí recese a nejspíš ji popožene i pravděpodobné další navýšení sazeb ze strany Bank of England, které nás může čekat v prosinci. Dnes ráno byla zveřejněna i britská data ohledně inflace, které vykazují pokračující rostoucí trend. Inflace meziročně v říjnu vzrostla z 10,1 % na 11,1 % při očekávání 10,7 %, meziměsíčně je to výrazný nárůst z 0,5 % na 2 % při predikci 1,7 %.
Vývoj libry se projevuje oslabováním jak v širším horizontu v kontextu měsíců, tak i v řádu posledních týdnů. Důvodem je kombinace špatných ekonomických čísel a zároveň nejistota plynoucí z aktuální politické situace. První středu v tomto měsíci se libra ještě obchodovala za středový kurz 28,525 GBPCZK, začátkem současného týdne se však dostala pod úroveň 27,545 GBPCZK. Jedná se tedy o oslabení o více než 3,4 % v horizontu necelých dvou týdnů. Další vývoj měny s podobiznou zesnulé královny Alžběty II. může ovlivnit potenciální zavedení daně z neočekávaných zisků (windfall tax), jak už avizoval britský ministr financí Jeremy Hunt, nebo zvýšení minimální hodinové mzdy z 9,50 GBP na 10,40 GBP, což podle deníku The Times v pondělí avizoval britský premiér Rishi Sunak. Více se patrně dozvíme zítra, kdy bude zveřejněn nový fiskální výhled, včetně nových opatření.
Ekonomických čísel jsme se včera dočkali i v eurozóně. V tomto případě se jedná o pozitivnější zprávy. Listopadový ZEW průzkum ekonomického sentimentu dopadl o něco lépe, než se předpokládalo. V říjnu jsme se nacházeli na -59,7 bodu, nyní v listopadu jsme se dostali na hodnotu -38,7 bodu. Mírné zlepšení nálady nastalo na základě předpokladu, že vrchol inflace se blíží. Meziroční růst HDP v eurozóně klesl ve třetím kvartálu ze 4,3 % na 2,1 %, mezikvartálně se jedná o pokles z 0,8 % na 0,2 %. Je důležité zmínit, že tato data splnila tržní očekávání a i přes pokles se nenacházíme v záporných hodnotách, což je pro tuto chvíli pozitivní. Tyto kladné zprávy se včera projevily posilováním eura vůči americkému dolaru.
Právě zmiňovaný dolar poslední dva roky oproti euru posiloval, nyní to však vypadá, že by se trend mohl obrátit. Od začátku podzimu se dolar pohyboval kolem parity, ale od minulého čtvrtka po zveřejnění americké inflace, která právě s americkou měnou výrazně zakývala, to vypadá, že silná rezistence 1,000 EURUSD byla definitivně proražena. Včera se dolar vůči euru dostal na hodnotu středového kurzu 1,0470 EURUSD , v korunovém vyjádření jsme se dostali lehce pod úroveň 23,25 USDCZK. Dolarový index DXY se včera dostal pod úroveň 107, což je nejnižší hodnota od srpna. Na další oslabování či naopak posílení zelených bankovek můžou mít během dnešního týdne i mluvčí z Fedu, kteří zhodnotí současnou situaci a mohou nastínit další kroky monetární politiky. Dnes bude hovořit John Williams a Christopher Waller, ve čtvrtek nás čekají Michelle Bowman a Philip Jefferson.
Silné téma bude i situace v Polsku, kam včera na území kousek od hranic s Ukrajinou dopadly dvě rakety. Spekulovalo se, že by mohlo jít o dílo Ruska. Poslední informace agentury AP ale uvádí, že šlo patrně o ukrajinské rakety mířící na ruskou střelu. V případě, že by šlo o dílo Ruska, můžeme očekávat vyhrocení geopolitické situace, a tedy i návrat rizikově averzní nálady směrem k silnějšímu dolaru a slabším rizikovým měnám, včetně koruny.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0376 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,39 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0303 do 1,0504 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,43 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,26 až 24,38 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,14 do 23,71 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME