Dolar se po pátečním zpevnění obchoduje pod 1,1000 za euro. Americké výnosy vzrostly podél celé křivky. Silný dolar negativem rizikových měn. Koruna oslabila nad 23,00 za dolar. Proti euru nad 25,30.

RoklenFx: Koruna zpevnila. Krvavá rána pro Bitcoin, cesta na měsíc se rozplývá

Klíčové body

  • Globálně oslabující dolar podpořil rizikové měny, včetně koruny.
  • Kryptosvětem otřásl krach burzy FTX, rizikem je vliv na tržní sentiment.
  • U britské libry bude stěžejním tématem fiskální politika.
Zdroj: Depositphotos

Americká inflace se podepsala na globálně slabším dolaru. Z něj profitovalo euro i procyklické měny a měny regionu, včetně koruny. Stále existuje možnost, že trhy přehodnotí svou prvotní reakci po čtvrtečním inflačním reportu. Kryptosvětem otřásl krach burzy FTX, existuje riziko, že se přenese v celkově horší tržní náladu. Britskou libru čeká zásadní událost v podobě nového fiskálního výhledu.

Kurz koruny proti dolaru si od minulého pondělí připsal zisky o více než 3 %, a domácí měna je tak nejsilnější za poslední tři měsíce. V pátek nebyl respektován 200denní klouzavý průměr a medvědí svíčka zavřela pod ním. Trh již nevytvořil další vyšší high a prolomil poslední minima, tudíž z technického pohledu proběhlo potvrzení změny trendu. Uvidíme, zda budeme pokračovat dál a pondělní svíčka se uzavře červená, nebo zda si dolar půjde pro odraz.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Důvodem zpevnění koruny bylo globální oslabení dolaru způsobené nad konsensus trhu větším poklesem americké inflace. I přesto, že trh spekuluje, že Fed zvýší sazby méně, než ukazoval tržní výhled například před týdnem, jisté je, že sazby dále porostou. A vzhledem k tomu, že výhled evropské ekonomiky není nikterak zářný, v udržitelně posilující euro výrazně nad paritu příliš nevěříme.

Koruna proti euru v minulém týdnu spíše stagnovala. Zůstává však na velmi silných zónách, kde se nemusí dlouho udržet vzhledem k silné rezistenci. Kurz se aktuálně obchoduje těsně pod hranicí 24,30 za euro. S ohledem na další vývoj bude klíčové, zda vydrží pozitivní naladění světových trhů podepisující se na silnějších rizikových měnách. Jedním z aspektů, které budeme v příštích dnech sledovat bude vývoj amerických tržních sazeb. Jejich nárůst v rámci korekce pohybu po americké inflaci by mohl negativně ovlivnit nejen rizikové měny, ale například i akcie.

K rizikově averzní náladě by mohlo přispět i dění v krypto světě. Kryptoměnová burza FTX zkrachovala, jelikož se její konkurent burza Binance rozhodla ji nezachránit. Problémy FTX zasáhly trh kryptoměn a samozřejmě jejich krále – Bitcoin. Ten od minulého pondělí odepsal 19 % a z 20 tisíc BTC/USD se knot dostal až pod 16 tisíc dolarů. Lze konstatovat, že Bitcoin tato kauza poškodila, část krypto komunity však bere výplach jako příležitost k dalšímu štosování satoshi. Jen čas tedy ukáže, zda bude medvědí domino pokračovat i nadále a zda bodycheck nedostane i další z mnoha cryptoměnových burz.

Libra vůči dolaru od začátku listopadu roste. I minulý týden posilovala i přes nepříznivé vyhlídky, kdy britská ekonomika ve třetím čtvrtletí poprvé od posledního lockdownu klesla. Tříměsíční měření HDP k září kleslo o 0,2 %, což indikuje začátek možné recese, na kterou ostatně upozorňuje i sama Bank of England, zejména pokud by sazby musely vzrůst tak silně, jak trh očekává. Libra nehledě na to profitovala ze slabého dolaru. V aktuálním týdnu bude hlavní britskou událostí čtvrteční představení nového fiskálního výhledu.

Britský fiskál vidíme jako hlavní událost týdne. Z ostatních dat nás čeká například německý Zew index nebo evropský průmysl a zpřesněný odhad HDP eurozóny ze třetí kvartál. V USA bude zveřejněn index cen výrobců, průmysl a maloobchod. Domácí kalendář nabídne pouze ceny průmyslu. Hlavním tématem bude tržní sentiment s ohledem na dozvuky americké inflace. Jak jsme uvedli již dříve, nevylučujeme korekci pohybů, které následovaly po čtvrtečním inflačním reportu. Důraz přitom klademe především na americký dluhopisový trh.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0322 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,81 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0206 do 1,0409 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,52 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,21 až 24,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,30 do 23,80 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter