Včerejší den byl ve znamení dat, která popisují náladu v rámci evropské i americké ekonomiky a mohou předpovídat budoucí trendy. Evropská čísla dopadla lépe než americká, což se podepsalo na oslabování dolaru. Posilování měnového páru EURUSD není v posledních dnech ničím neobvyklým. U měn regionu jsme se nedočkali nějakých zajímavých pohybů s výjimkou maďarského forintu, který skokově oslabil.
Včera byla zveřejněna listopadová data PMI (Purchasing Managers Index), který zaznamenává aktuální sentiment ve výrobním sektoru a sektoru služeb. Dočkali jsme se čísel z eurozóny a také z Velké Británie. Přestože Evropu v příštích měsících nečeká z ekonomického hlediska nic příjemného, výsledky PMI dopadly lépe, než bylo tržní očekávání. Například v eurozóně index aktivity v průmyslu vzrostl ze 46,4 na 47,3 bodu, přitom se čekal pokles na 46 bodů. Index aktivity ve službách zůstal na hodnotě 48,6 bodu oproti předpokládanému snížení na 48 bodů. Kompozitní index tudíž vzrostl ze 45,1 na 46,7 bodu, přestože trhy čekaly mírný pokles na 45 bodů. Za zlepšením stojí stabilizování dodacích lhůt, které měly v minulých měsících kvůli problémům se subdodávkami negativní vliv na sentiment výrobců. Zároveň hraje důležitou roli naplnění zásobníků s plynem, což snížilo podnikatelskou nejistotu v souvislosti s energetickou krizí.
Z amerických čísel jsme se včera dozvěděli o říjnovém meziměsíčním zvýšení objemu zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby z 0,3 % na 1 %. Očekávalo se navýšení pouze o 0,4 %. Listopadové PMI ale dopadly ve srovnání se Evropou hůře. Index aktivity v průmyslu klesl z 50,4 na 47,6 bodu, oproti očekávanému mírnému snížení na 50 bodů. Index aktivity ve službách klesl ze 47,8 na 46,1 bodu v kontrastu s předpokládaným mírným růstem na 47,9 bodu. Souhrnný index tudíž klesl ze 48,2 na 46,3 bodu, největší roli zde hraje klesající poptávka před nastávající krizí. To dokládá i snížení michiganského indexu spotřebitelského sentimentu z 59,9 na 56,8 bodu. Dolar na tyto informace reagoval skokovým oslabením a zatím pokračuje ve svém slábnoucím trendu.
Měna Spojených států oslabuje konzistentně už od začátku tohoto týdne. V pondělí byla nejnižší hodnota měnového páru euro-dolar na hodnotě pod 1,023 EURUSD, včera jsme se dostali nad 1,037 EURUSD. Oproti koruně se dolar z pondělního maxima 23,811 USDCZK posunul pod úroveň 23,466 USDCZK. Současné oslabování dolaru však považujeme jen za krátkodobou korekci, nejedná se o nástup nového dlouhodobého trendu. Dá se očekávat, že Fed nebude měnit svůj jestřábí postoj a v prosinci bude zvedat sazby, což by dolaru mohlo pomoci.
Zajímavých pohybů jsme se dočkali i na maďarském forexovém trhu. Úterní očekávané ponechání sazeb na úrovni 12,5 % vedlo k mírnému posílení forintu. Včera odpoledne se však skokově vrátil na slabší úroveň, kdy se kurz posunul ze 405,50 EURHUF na 410,50 EURHUF. Během pouhých dvaceti minut forint oslabil na pondělní úroveň, ze které až do středečního odpoledne postupně posiloval. Tento pohyb byl reakcí na zprávu německého deníku Frankfurter Allgeime Zeitung odvolávajícího se na nejmenované zdroje. Podle ní Evropská komise shledala, že Maďarsko neplní dostatečně své sliby ohledně boje proti korupci.
U zlotého a koruny jsme se žádných zajímavých pohybů nedočkali. Polská měna se nadále pohybuje do strany v kurzovém pásmu 4,690 až 4,717 EURPLN, ta naše se stále nachází mezi 24,32 a 24,37 EURCZK.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0325 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,77 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0229 do 1,0420 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,35 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,55 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,31 až 24,40 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,34 do 23,77 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.