RoklenFx: Pesimistické výhledy do budoucna

Klíčové body

  • Domácí podnikatelský i spotřebitelský index důvěry v říjnu dál klesl.
  • Špatné výhledy jsou i v evropských zemích i v Americe.
  • Měny regionu minulý týden posilovaly, pohyb však nelze považovat za dlouhodobý trend.
Zdroj: Depositphotos

Tuzemská důvěra podnikatelů a domácností se v říjnu opět snížila. Tento scénář byl očekávatelný vzhledem k současné ekonomické situaci a nejistotě následujících měsíců způsobenou vysokou inflací a růstem cen energií. V Evropě je scénář podobný, PMI indexy klesaly ve Velké Británii, Německu, Francii a v celé eurozóně. A v pesimismu nezaostává ani Amerika, kde říjnové PMI indexy klesly hluboko pod očekávání.

Souhrnný indikátor důvěry se v Česku oproti září snížil z 90,1 bodu na 89,8. Indikátor důvěry podnikatelů klesl z 93,6 na 93,4 bodu.  Největší pokles důvěry lze vypozorovat v odvětví průmyslu a stavebnictví. Výrobci se obávají zvyšování nákladů a nedostatku materiálů k výrobě. Výrazně stoupl počet respondentů, kteří jsou limitováni nedostatečnou poptávkou. Na druhou stranu se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila v odvětví obchodu a služeb, kde se zvýšil podíl respondentů pozitivně hodnotící celkovou ekonomickou situaci oproti minulému měsíci. Obchod a služby však mají menší zastoupení v celkovém indikátoru důvěry podnikatelů, tudíž má v indexu převažující vliv průmysl. Indikátor důvěry spotřebitelů se pak snížil ze 72,7 bodu na 71,9. Respondenti hůře hodnotí svoji současnou finanční situaci a panují obavy ohledně zvýšení nezaměstnanosti.

Čísel ohledně důvěry podnikatelů jsme se včera dočkali i v zahraničí. Ve Velké Británii index PMI aktivity průmyslu klesl z hodnoty 48,4 až na 45,8 bodu, očekávaný byl přitom pokles na 48. PMI index aktivity služeb klesl z hodnoty 50 na 47,5 bodu (očekávaný byl pokles na 49). V Německu klesl PMI index aktivity průmyslu z hodnoty 47,8 bodu na 45,7 (očekávání bylo 47), PMI index aktivity služeb se snížil mírně ze 45 na 44,9 (očekávání 44,7). A ve Francii klesl PMI index aktivity průmyslu ze 47,7 na 47,4 bodu, PMI index aktivity služeb z 51,2 na 50.

Špatnou náladu lze vypozorovat i z říjnových čísel celé eurozóny. PMI index aktivity služeb se snížil ze 48,8 bodu na očekávaných 48,2, PMI index aktivity průmyslu pak klesl ze 48,4 bodu na 46,6 bodu. Trh však očekával mírnější pokles na hodnotu 47,8. Lví podíl má na tomto poklesu zejména výše zmíněné Německo. Špatná čísla se projevila především v odvětvích vysoce závislých na energiích, jedná se například o chemický průmysl. Souhrnný PMI index aktivity tudíž v eurozóně klesl ze 48,1 bodu na 47,1 a na hodnotě pod 50 se drží už čtvrtý měsíc v řadě. To znamená, že se eurozóna pomalu dostává do recese, pokud v ní již dávno není. Tato špatná čísla se od včerejšího rána projevila poklesem výnosu státních dluhopisů napříč Evropou.

Ani Spojené státy nejsou v nepříznivých výhledech pozadu. U PMI indexu aktivity průmyslu byl očekáván pokles z hodnoty 52 na 51, ale nakonec klesl ještě níže až na 49,9 bodu. Tržní očekávání PMI indexu aktivity služeb bylo 49,2, ale ze zářijové hodnoty 49,3 klesl až na 46,6 bodu. Tržní očekávání PMI indexů bylo až příliš optimistické. Je to dané tím, že Amerika není tak zdaleka zasažena vysokými cenami energií jako Evropa, ale náklady na život pomalu rostou a výhled do budoucna se pomalu ubírá podobným směrem, jako můžeme pozorovat v Evropě. Americký dolar na tuto informaci reagoval oslabením a vůči evropské společné měně se v jednu chvíli obchodoval velmi blízko hranice 0,9900 EURUSD. Stále však platí, že v kontextu měsíců dolar vůči euru posiluje.

Za poslední týden i koruna vůči euru postupně posílila, a to zhruba o půl procenta. Toto posílení však pravděpodobně nebude určovat nějaký dlouhodobý trend. Dá se očekávat, že se koruna bude následující týdny stále pohybovat v rozmezí kurzového pásma 24,40 až 24,65 EURCZK. Měny regionu, polský zlotý a maďarský forint, v minulém týdnu také vůči euru posílily, ale zase se jedná spíše o mírný výkyv, který v kontextu měsíců oslabování těchto dvou měn příliš mnoho neznamená.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9875 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 111,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9777 do 0,9955 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,46 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,78 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,41 až 24,52 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,65 do 25,04 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter