RoklenFx: Úpravy sazeb aneb Proč je důležité srovnávat

Klíčové body

  • Australská centrální banka se drží nastaveného pomalejšího tempa zvyšování sazeb.
  • Můžeme čekat, že spekulace o zvolnění tempa navyšování úroků Fedu a dalších jen tak nepoleví.
  • V otázce úrokových úprav je třeba ekonomiky srovnávat.
Zdroj: Depositphotos

Australská centrální banka (RBA) se drží menších úprav sazeb. Dnes je opět zvýšila „pouze“ o 25 bodů, i přesto, že výhled inflace nepracuje s dosažením inflačního cíle na prognózovaném horizontu, tedy až do roku 2024. Letos inflace dle banky dosáhne vrcholu kolem 8 %, v roce 2023 klesne na 4,75 % a v roce 2024 bude mírně nad 3 %. Banka přitom cílí inflaci v pásmu 2-3 %.

Tento krok patrně přispěje k dalším spekulacím, že Fed a další v závěru letošního roku také sníží tempo úprav úroků. Stále bychom to ale nenazývali „pivot“. Jde o úpravu, nikoliv o obrat. Sazby porostou dále, navíc během včerejška se tržní výhled jejich vrcholu v cyklu vrátil zpět k 5 %, bavíme-li se o Fedu.

V rámci srovnání je potřeba si uvědomit některé rozdíly. Austrálie je úrokově citlivější s ohledem na realitní sektor (měřeno např. podílem na HDP) než USA. RBA navíc ročně zasedá častěji než Fed, má tedy více prostoru pro případné úpravy, budou-li to vyžadovat data a výhled, zejména inflace a mzdy. Nad rámec toho má i vyšší inflační cíl, tudíž usoudí-li, že inflační očekávání jsou ukotvená a inflace se postupně vrátí směrem k cíli, může lehce zmírnit onen měnověpolitický trade-off mezi růstem a inflací.

Guvernéra Fedu Powella zítra nečeká úplně jednoduché zasedání. V rámci měnového výboru je patrné, že neshoda na dalším tempu úprav roste. Poslední data výraznější rozvolnění nepodporují (psali jsme zde). Fed proto zítra navýší úroky o dalších 75 bodů, klíčový však bude doprovodný komentář. Naznačí Powell změnu úprav? Byl by to s ohledem na inflační čísla a podmínky financování krok správným směrem?

Někteří tvrdí, že ano, zejména vinou zpoždění vlivu vyšších sazeb na reálnou ekonomiku. Do toho vstupují i problémy s likviditou dluhopisového trhu. Jiní jsou naopak zastánci rétoriky „v boji s inflací nepolevujeme, stále se budeme řídit výhradně dle posledních dat, proto nic nenaznačíme“. My spadáme spíše do druhé skupiny. Ve výsledku bude ale zcela zásadní úroveň, na kterou se úroky posunou, nikoliv tempo úprav. A ta zatím zůstává nezměněná v okolí 5 %.

Včerejší přehodnocení tržního výhledu amerických sazeb podpořilo dolar. Ten dnes ráno odevzdává část zisku v dolarovém indexu i proti euru. Patrně půjde o vliv výše zmíněných spekulací o tempu úprav, které se dnes projevují i na opětovně klesajících amerických nominálních i reálných výnosech. Příliš velký vliv na eurové straně nepřiřazujeme předběžnému odhadu evropské inflace za říjen, která v celkovém i jádrovém vyjádření opět překonala tržní konsensus. I to je podle nás potvrzení, že na debaty o měnověpolitickém obratu nenastala vhodná doba.

Koruna se obchoduje pod hranicí 24,50 za euro. Včerejší oslabení eura ji nikterak nezasáhlo, dnes nás čeká první odhad HDP za třetí čtvrtletí. Klíčovou událostí bude čtvrteční zasedání ČNB. Trh neočekává úpravu sazeb, zásadní proto bude aktualizovaná prognóza a doprovodný komentář. Předpokládáme, že hlavním spouštěčem případných pohybů koruny, minimálně z krátkodobého hlediska, budou komentáře k intervencím. V těch bude banka nadále pokračovat.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9918 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 111,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9836 do 0,9990 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,48 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,68 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,41 až 24,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,52 do 24,88 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter