Ropa podržela Wall Street. Zisky eviduje i FANG

Americké akcie zakončily dnešní den v zisku. Dobrá čísla byla tažena především výrazným růstem na ropě a dobrými daty ze segmentu retailu. Padal dokonce i nový rekord.

Index S&P 500 vzrostl o +0,75 % až na 2180,39 bodů. Dow Jones vzrostl o +0,29 %, což odpovídá 18 923,06 bodům a novému rekordu. Technologický Nasdaq si připsal +1,1 %. Jeho zavírací cena se zastavila na 5275,62 bodech.

Z jednotlivých sektorů rostl především ten energetický. Po nedávném propadu si během dneška připsaly plusová čísla i velké technologické firmy přezdívané zkratkou FANG. Jedná se o Facebook, Amazon, Netflix a Google, resp. jeho mateřskou formu Alphabet. Pozadu nezůstal ani Microsoft.

Výrazným růstem si dnes prošla ropa. Hlavním fundamentem je očekávané snížení ropné produkce organizace OPEC, na kterou začínají dorážet i politické tlaky. Saúdský ropný ministr v neděli dokonce výslovně uvedl, že je „nutné, aby se kartel dohodl.“

Svou roli na dnešních číslech sehrála i informace o útoku na nigerijský ropovod v jižní deltě Nigeru. V návaznosti na to Brent vzrostl o +5,83% až na 47,02 USD/barel, WTI pak o +5,82 %, což odpovídá 45,84 USD.

Dolar během dne, především díky dobrým datům z oblasti maloobchodních tržeb, umazal ranní ztráty. Aktuálně se obchoduje zpět kolem 1,073 EURUSD. Podporuje ho i brzká vidina vyšších sazeb, jejíž pravděpodobnost se v případě prosince dostala na 94 %.

Newsletter