Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Ropa poslala Wall Street do červených čísel

Akcie na amerických akciových trzích dnes výrazně klesly. Důvodem byl opětovný pokles cen ropy a také smíšená reakce na pokračování výsledkové sezony.  

Technologický index Nasdaq odepsal 2,24 procenta navzdory ziskům společnosti Alphabet, která předstihla Apple a stala se nejhodnotnější firmou v USA. Ztráty naopak postihly právě společnost Apple. Oslabily také akcie biotechnologických firem.

Index S&P 500 ztratil 1,87 procenta a jen těsně se udržel nad psychologickou úrovní 1900 bodů, pod níž se během obchodování dostal. Dow Jonesův index uzavřel níže o 1,80 procenta, což odpovídá 16 153,54 bodu.

Akcie ropného koncernu Exxon Mobil, který oznámil nejnižší čtvrtletní zisk za více než deset let a podstatné snížení investičních výdajů, klesly o více než dvě procenta; Chevron ztratil přes čtyři procenta.

„Stále jsme neprolomili spojení mezi ropou a akciemi a u cen ropy jsme nedospěli ke dnu,“ řekl agentuře Reuters Jeff Carbone, spoluzakladatel investiční firmy Cornerstone Financial Partners. Podle něj se úspory spotřebitelů z levného benzinu nepromítly do vyšších výdajů, protože lidé dávají přednost splácení dluhů.

Ceny ropy na světových trzích dnes dál výrazně klesly. Z trhu totiž mizela naděje, že by se členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) mohli vzájemně i spolu s Ruskem dohodnout na omezení těžby. Podle banky Goldman Sachs je dohoda mezi OPEC a Ruskem „vysoce nepravděpodobná“. Další analytici podle agentury Reuters dodávají, že vzhledem k tomu klesnou ceny v brzké době zpět pod 30 dolarů za barel.

Dolar dnes na devizových trzích oslaboval a proti japonskému jenu ztratil nejvýrazněji za více než šest týdnů.

Newsletter