Euro po zhoršení německé podnikatelské nálady oslabilo zpět k dnešní otevírací ceně 1,1770 EURUSD. Od té se kurz opětovně odrazil do mírného zisku, zapůsobil i pokles 10letého výnosu amerického TIPS na historické minimum pod -1,12 %. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala pod úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Ropná horečka stoupá, v Texasu se našlo ropy na dalších 90 let

Akcie Apache Corp. strhly ve středu rekordy na burze poté, co její výzkumný tým objevil v nenápadném růžku západního Texasu „enormní“ zásoby ropy a zemního plynu. Na území o 300 tisících akrech se dle Apache nachází přibližně 3 miliardy netknutých barelů ropy a přes 2 miliardy m³ zemního plynu. 

Delawarská pánev, kde byly nové zásoby objeveny, se z geografického hlediska nachází v jihozápadním rohu Permské pánve, lokalizované většinově v Texasu, s menší částí v Novém Mexiku. Texaská státní agentura pro regulaci těžby a vývozu ropy RRC přitom odhaduje, že z Permské pánve bylo vytěženo již 29 mld. barelů a poslední průzkum jí prodloužil ropné zásoby na dalších 90 let, uvádí server MarketWatch. Přitom Delawarská pánev byla vždy považováno za outsidera v oblasti, která donedávna tvořila 20 % veškeré americké ropné produkce. Na grafu Energetického informačního úřadu jsou zřetelně vidět největší soupeři Delawarské pánve, jmenovitě Spraberry a Wolfcamp.

Oblast nebyla nikdy považovaná za optimálního kandidáta pro hydraulické štěpení, proces získávání ropných a plyných zásob uvězněných pod kameny pomocí písčité vody smíchané s patřičnými chemikáliemi. Analytici z UBS upozorňují, že Delawarské pánvi se nedostalo potřebné průmyslové inovace již léta.

Společnost Apache zaznamenali nárůst o 7 %, její největší povyskočení od poloviny července a na žebříčku skokanů indexu S&P 500 vybojovala druhé místo. Pro rok 2016 si vymezila dalších 200 milionů USD k jejich dvoumiliardovému rozpočtu. Rozšíření těžby v Delawarské pánvi spolkne více než čtvrtinu.

Newsletter