Ropný prorok: Černé zlato letos klesne na 40 dolarů za barel

Cena černého zlata letos klesne až na 40 dolarů za barel. Pro televizi CNBC to uvedl jeden z nejlepších expertů na ropu, Mark Yusko z firmy Morgan Creek Capital Management. Konec roku ale ropa zakončí téměř na 60 dolarech.

Když se před dvěma roky ropa obchodovala okolo 50 dolarů za barel, tak jeden mediálně neznámý manažer hedgového fondu předpověděl 40procentní pokles ceny. Byl to právě Mark Yusk a jeho předpověď mu vyšla. Loni v únoru totiž cena ropy spadla až na 26,21 dolaru za barel.

„Myslíme si, že cena ropy letos zůstane v zajetých kolejích. Na trzích je však mnoho ‚ropných býků‘, a to zejména začátkem roku,“ uvedl Yusko. Dodal, že ropa se dostane až na 40 dolarů za barel, ale v druhé polovině roku bude mířit zpět k hranici 60 dolarů. Během léta se bude pravděpodobně točit okolo 50 dolarů. „Koncem roku bude následovat prosincová rally, které už jsme byli svědky minulý rok,“ naznačil.

Spojené státy se topí. Ovšem ne ve vodě ani v penězích

Zvýšení americké produkce je podle Yuska překvapením. S cenou WTI okolo 48 USD za barel a Brent kolem 51 dolarů (viz graf níže) a rekordními zásobami v polovině března obviňuje především nepodložený optimismus na trzích.

„Mnoho důvěry na trzích pramení z Trumpova slibovaného triptychu. Snaha o snižování regulací, daní a zvyšování výdajů státu významně ovlivňuje náladu na trhu. Já si však myslím, že koncem roku z těchto reforem neuvidíme ani jednu jedinou,“ dodal Yusko.

Podle agentury Wood Mackenzie, která se specializuje na analýzu komoditních trhů, navíc vysoké tempo těžby neustane. Hlavním důvodem jsou hedgové obchody ve velkém objemu. Zvýšení objemu hedgeování ropy prý ještě podnítí další těžební aktivitu, čímž udrží stranu nabídky více optimistickou, než je obvyklá tržní rovnováha.

Nejméně rizikovou komoditou se stává…

Podle posledních odhadů mnoho producentů zajistilo ropu na ceně přes 50 dolarů, a to zejména kvůli listopadové dohodě OPEC o snížení produkce. Wood Mackenzie ve zprávě uvedla, že provedla průzkum celkem 33 těžařských firem a zjistila, že tyto firmy dohromady meziročně zahedgeovaly o 648 tisíc barelů denně více. To je největší nárůst za poslední rok.

Newsletter