Rozhodnutí Fedu se blíží. O čem Yellenová a spol. přemýšlí ?

Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová a její kolegové mají na dvoudenním jednání, které končí dnes, dost témat k diskusi. Musí zvážit příval důležitých faktorů. Jak silný je trh práce? Co se děje v globálním výhledu, a co to znamená pro inflaci. Výsledek jednání bude znám dnes ve 20:00 SELČ. Investoři vidí jen malou šanci na zvýšení úrokových sazeb. Zde jsou některé globální události a ekonomické údaje, o kterých budou bankéři dle agentury Bloomberg uvažovat.

Květnové payrolls

Hlavní hřebík do „červencové rakve“ přišel ještě před posledním zasedáním Fedu. Americká ekonomika vytvořila v květnu jen asi 38 tisíc nových pracovních míst, později bylo toto číslo revidováno na pouhých 11 tisíc. To je nejhorší údaj od roku 2010 a výrazně nižší číslo než dubnových 221 tisíc nových pracovních míst. V kombinaci s méně dramatickým zpomalením v předchozích dvou měsících to stačilo na to, aby se investoři a představitelé Fedu začali obávat, že se trh práce vrátil zpět do tvrdé reality.

Payrolls a spol. Nejsledovanější americké číslo umí otřásat trhy

Červnové rozhodnutí

Červnové rozhodnutí Fedu otřáslo výhledy na možné zvýšení sazeb. Ve svém prohlášení představitelé Fedu poznamenali, že „tempo zlepšení trhu práce zpomalilo“, zatímco ekonomická aktivita v širším měřítku zrychlila. Dokonce i prezidentka kansaského Fedu Esther Georgeová hlasoval pro pat. Georgeová je inflačním jestřábem, byla pro růst sazeb, když její kolegové v dubnu rozhodli se sazbami nehýbat.

Brexit

Trhy v podstatě neviděly žádnou šanci na zvýšení sazeb v červenci, nebo na kterémkoli jiném měsíci v letošním roce, ve dnech, které bezprostředně následovaly po rozhodnutí Britů z 23. června opustit Evropskou unii. V následujících týdnech někteří představitelé Fedu dopad brexitu bagatelizovali. Šéf Fedu v St. Louis James Bullard podotkl, že rozhodnutí Britů bude mít na USA téměř nulový vliv, zatímco ostatní byli opatrnější. Daniel Tarullo dodal, že globální finanční systém přestál počáteční šok. Není ale možné vědět, jak moc nejistota sníží růst.

Červnové payrolls

Velmi dobrá čísla z červnového trhu práce oživila šance na možný růst sazeb v červenci, a ještě výrazněji se zvýšila možnost růstu sazeb do konce roku. Zaměstnavatelé vytvořili v červnu 287 tisíc nových míst, což byl největší nárůst od října.

Jádrová inflace

Další dobrá zpráva o jádrové inflaci byla z 15. července. Index spotřebitelských cen v květnu bez započtení potravin a energií meziročně vzrostl o 2,3 procenta. I když to není přednostní kritérium, ukazuje progres směrem k cíli centrální banky.

Americká inflace stabilní, solidní maloobchod i průmysl

Newsletter