Rupie zahoďte, v Indii teď frčí bitcoin

V Indii to teď celkem vře. Tamní vláda se rozhodla okamžitě zrušit platnost bankovek s nejvyšší nominální hodnotou (500 a 1000 rupií). Pro (nepřipravenou) většinu je to problém. Média hovoří o nervních lidech snažících se vyměnit staré bankovky. To se však netýká těch připravených, kteří mají ve svých rukou bitcoin. Digitální měna totiž díky vládnímu opatření zažívá v Indii doslova zlatý věk.

Zvýšený zájem eviduje už samotný Google. Poté, co vláda oznámila zrušení bankovek, se ve vyhledávačích začaly hromadit dotazy typu: „Jak převést“černé“ peníze do „bílých“?“ Termín „černé“ peníze se v Indii používá pro hotovost, kterou Indové drží, aby se vyhnuli daňové povinnosti, a která je obvykle složena právě z nově zrušených bankovek.

Není se čemu divit, když první možností, na kterou nervózní lidé narazí, je „bitcoin“. V návaznosti na to se v okamžiku zvedlo i vyhledávání spojení „nákup bitcoinu“. 

Že si digitální měna našla poměrně značnou škálu nových uživatelů, pak nejlépe potvrzuje vývoj její ceny v rupiích. Ta se dle dat burzy Unocoin dostala až na aktuálních 57,764 rupií, což odpovídá zhruba 849,53 dolarům. Pro srovnání, dolarová cena podle serveru Coindesk činí 733,87 dolarů. Rozdíl při současných kurzech tedy dosahuje více jak 115 dolarů. Podle informací společnosti Crypto Compare to samé číslo dosahovalo v září pouhých 20 dolarů.

Čekají banky lepší ratingy? Pomoci by mohl blockchain

„Bitcoin je na rozvojových trzích doslova svatyní,“ řekl pro CNBC Charles Hayter, CEO firmy Crypto Compare. „Obzvláště se to týká těch zemí, kde jsou politická rozhodnutí aplikována naprosto nečekaně. Rozhodnutí Indie ohledně zrušení bankovek s vysokou nominální hodnotou je toho zářným příkladem.“

„Lidé, kteří o bitcoinu nikdy nehovořili, mi najednou začali volat,“ řekl pro server News Bitcoin Saurabh Agrawal, CEO firmy ZepBay, která provozuje největší indickou burzu digitální měny. „Dokonce i finanční společnosti mají o bitcoin zájem, což je velká změna, pokud vezmete v potaz fakt, že v Indii se tato kryptoměna dosud moc neuchytila.“

A právě to by se mohlo se zrušením vybraných bankovek změnit. Někteří experti jsou dokonce přesvědčeni, že Indie je pro bitcoinovou expanzi naprosto ideální. Ve prospěch tohoto názoru hraje především velký potenciál uživatelské základny, která by měla profitovat z rozšiřující se střední třídy. Dalším plusem je pak absence striktního režimu řízení devizových trhů, který je možné pozorovat na příklad v Číně.

Dnešní den je z hlediska bitcoinu dost zajímý, a to díky jeho aktuální rally. Z úrovní kolem 713 dolarů za BTC jsem se totiž dostali až k 740 dolarům, což odpovídá více jak 3,6% růstu.

Bitcoin posiluje. Díky jüanu je nejvýš za tři měsíce

Blockchain v bankovnictví. Do roku 2017 ho najdete u 15 % bank

Newsletter