Rusko vs. Turecko ONLINE: Ruská vláda chystá sankce

Sestřelení ruského stroje Su-24 Turky na hranicích se Sýrií vypadá jako plánovaná a dobře připravená provokace. Prohlásil to ruský ministr zahraničí Lavrov. Ruské ministerstvo zahraničí si povolalo tureckého velvyslance, aby mu tlumočilo ostrý protest proti úternímu sestřelení ruského bitevníku. Premiér Dmitrij Medveděv včera varoval, že incident může vést k zastavení celé řady významných společných projektů a k vyklizení pozic turecké produkce na ruském trhu. Dnes svá slova potvrdil, když nařídil vládě vypracovat do dvou dnů seznam „omezujících opatření“ vůči Turecku.

Sledujeme vyhrocenou situaci mezi Ruskem, Tureckem a NATO po sestřelení ruského stroje tureckou stíhačkou i tenze mezi Ruskem a Ukrajinou.

konflikt rusko – turecko – nato:

18:50 Napětí v rusko-tureckých vztazích dnes zesílilo. Zatímco rozhněvaná Moskva pracuje na odvetných opatřeních ve vzájemném obchodu, Ankara dala najevo, že se za incident nehodlá omlouvat. Turečtí představitelé přitom ale zároveň vyjadřují naději, že nedojde na přerušení vztahů mezi oběma státy.

Ruské ministerstvo obrany nicméně přerušilo veškerou komunikaci s tureckými ozbrojenými silami, včetně horké linky, která byla vytvořena právě proto, aby se předešlo vzdušným incidentům při operacích nad syrským územím. Moskva také odvolala z Turecka zástupce ruského vojenského námořnictva.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že „proradné údery do zad“ od Turecka, které prý Rusové považovali za partnera v boji proti terorismu, jsou „absolutně nevysvětlitelné“. Zároveň obvinil turecké vedení, že vědomě přivádí vztahy s Ruskem do slepé uličky. Šéf Kremlu řekl, že Moskva po úterním incidentu očekává omluvu od tureckého nejvyššího vedení, návrh na náhradu škod a slib potrestání viníků.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ale prohlásil, že omluvit by se měl naopak stát, který narušil turecký vzdušný prostor, tedy Rusko. Turecká armáda se podle prezidenta při obraně vzdušného prostoru řídila „platnými instrukcemi“.

Erdogan rovněž řekl, že je „smutný“ z odvetných opatření Ruska nesouvisejících přímo s incidentem. Rusko náhle zesílilo kontrolu dovozu zemědělské produkce z Turecka a plánuje zastavit některé rusko-turecké investiční projekty. Ruský premiér Dmitrij Medveděv v této souvislosti nařídil vládě vypracovat do dvou dnů seznam „omezujících opatření“.

Ruské úřady začaly podle všeho také Turky šikanovat. Internetový list Gazeta.ru informoval o zadržení 39 tureckých podnikatelů na zemědělské výstavě v Krasnodaru na jihu země pod záminkou, že nemají podnikatelská víza. Čeká je pokuta a vyhoštění. Desítky dalších Turků se museli vrátit od hranic, ačkoli oficiálně se nezměnila pravidla dovolující pobývat v Rusku až 30 dnů bez víz.

Turecký ministr pro vztahy s Evropskou unií Volkan Bozkir řekl, že Turecko a Rusko si nemohou dovolit luxus nepřátelství, a vyjádřil přesvědčení, že vztahy Ankary a Moskvy přerušeny nebudou.

Kvůli incidentu přicházejí Rusové o další ze svých oblíbených turistických destinací. Poté, co přestali létat do Egypta po tragické havárii ruského letadla s 224 mrtvými na Sinaji, mají nyní de facto zakázány dovolené i v Turecku.

V Moskvě se už třetí den po sobě konaly protestní demonstrace před tureckým velvyslanectvím, které jsou údajně živelnou reakcí občanů na úterní sestřelení ruského bitevníku.

16:59 Rusko v reakci na úterní sestřelení svého bombardéru na syrsko-turecké hranici vyslalo k syrskému pobřeží křižník Moskva a na letecké základně rozmisťuje svůj nejmodernější protiletadlový systém S-400. 

14:45 Turecko bylo dle agentury Reuterts nařčeno z nákupů ropy a zemního plynu od Islámského státu. Prezident Erdogan toto tvrzení dementoval  a vyzval ty, od kterých obvinění vzešlo, aby předložili důkazy.

14:09  Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes nařídil vládě vypracovat do dvou dnů seznam „omezujících opatření“ vůči Turecku. Útok turecké armády proti bombardéru Su-24, k němuž došlo v úterý na hranici mezi Tureckem a Sýrií, označil za akt agrese proti Rusku.

Podle Medveděva se ruská odveta bude týkat společných investičních projektů, fungování tureckých firem v Rusku a dodávek tureckého zboží včetně potravin. Některé projekty mohou být pozastaveny, jiné úplně zrušeny.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov předtím novinářům řekl, že embargo na dovoz tureckého zboží nařízeno nebylo a o jeho zavedení se zatím neuvažuje.

Medveděv prohlásil, že odvetná opatření nebudou časově omezena. Vládní návrh má být předložen co nejdřív, aby bylo možno zahájit „odpovídající procedury“. Rusko na turecký útok odpoví opatřeními „vojenského, diplomatického a ekonomického charakteru“, řekl předseda ruské vlády.

„Je to nepochybně akt agrese proti našemu státu ze strany Turecka, našeho souseda a k tomu navíc člena Severoatlantické aliance,“ prohlásil Medveděv. „Vojenská a diplomatická reakce následovala a další se chystá,“ dodal.

Ruská vláda dnes rovněž oznámila, že nařídila zesílení kontroly dovozu zemědělské produkce z Turecka. Příčinou je údajně opakované porušování ruských norem. Podle oznámení ruského kabinetu turečtí vývozci nejednou porušili ruské normy, jimž neodpovídá v průměru 15 procent dovážených zemědělských produktů. Proč ruské úřady proti porušování norem nezasáhly dříve, informace neuvádí.

Na hranicích i přímo v tureckých provozech budou ruské orgány provádět rozšířené prověrky dováženého zboží, řekl agentuře Interfax ruský ministr zemědělství Alexandr Tkačov. Od počátku roku podle něj ruští kontroloři odhalili 40 případů, kdy dovážená turecká produkce obsahovala škůdce nebo zakázané látky.

Vicepremiér krymské autonomní vlády dosazené Moskvou dnes oznámil, že Krym zastavil realizaci třiceti tureckých investičních projektů v hodnotě půl miliardy dolarů (téměř 13 miliard korun). Ruslan Balbek novinářům řekl, že projekty se týkaly zejména stavebnictví, turistiky, komunikací a dodávek potravin. V plánu byla i výstavba velké mešity v Simferopolu.

Organizace Rossotrudničestvo, která zastřešuje propagaci Ruska v zahraničí, dnes zrušila v reakci na úterní incident prosincové rusko-turecké veřejné fórum. Akce, věnovaná rozvoji společenských vztahů obou zemí, podle agentury TASS měla předcházet vrcholné schůzce prezidentů Vladimira Putina a Recepa Tayyipa Erdogana.

11:47  Ruské vedení stále čeká na „realistické“ turecké vysvětlení incidentu s letounem Su-24, který v úterý sestřelila turecká armáda na hranici se Sýrií. V Moskvě to dnes prohlásil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Řekl, že embargo na dovoz tureckého zboží nařízeno nebylo a o jeho zavedení se zatím neuvažuje.

Peskov konstatoval, že na summitu o klimatických změnách, který se uskuteční příští týden v Paříži, se nejvyšší představitelé obou zemí Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan nesetkají. Nic ruský mluvčí neví ani o tom, že by se měl uskutečnit telefonický rozhovor obou státníků.

Putin se má podle ruských médií v Paříži setkat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ani vyloučeno, že bude na okraj schůzky jednat i s prezidentem USA Barackem Obamou.

Ruská vláda dnes oznámila, že nařídila zesílení kontroly dovozu zemědělské produkce z Turecka. Příčinou je údajně opakované porušování ruských norem. Vládní nařízení bylo vydáno dva dny po sestřelení ruského vojenského letadla tureckou armádou.

Podle oznámení ruského kabinetu turečtí vývozci nejednou porušili ruské normy, jimž neodpovídá v průměru 15 procent dovážených zemědělských produktů. Proč ruské úřady proti porušování norem nezasáhly dříve, informace neuvádí.

Peskov dnes řekl, že zesílená kontrola tureckého dovozu souvisí i se „zvýšenou teroristickou hrozbou“. Informaci blíž nevysvětlil, řekl jen, že jednání Turecka je „nepředvídatelné“.

Na hranicích i přímo v tureckých provozech budou ruské orgány provádět rozšířené prověrky dováženého zboží, řekl agentuře Interfax ruský ministr zemědělství Alexandr Tkačov. Od počátku roku podle něj ruští kontroloři odhalili 40 případů, kdy dovážená turecká produkce obsahovala škůdce nebo zakázané látky.

Ruské vedení bezprostředně po úterním útoku na bombardér Su-24 varovalo Ankaru, že incident bude mít vážné následky na stav rusko-tureckých vztahů. Kreml vyzval Rusy, aby bojkotovali turecká rekreační letoviska. V ruských městech prý potravinářské řetězce živelně vyřazují turecké zboží z nabídky.

Vicepremiér krymské autonomní vlády dosazené Moskvou dnes oznámil, že Krym zastavil realizaci třiceti tureckých investičních projektů v hodnotě půl miliardy dolarů (téměř 13 miliard korun). Ruslan Balbek novinářům řekl, že projekty se týkaly zejména stavebnictví, turistiky, komunikací a dodávek potravin. V plánu byla i výstavba velké mešity v Simferopolu.

Organizace Rossotrudničestvo, která zastřešuje propagaci Ruska v zahraničí, dnes zrušila v reakci na úterní incident prosincové rusko-turecké veřejné fórum. Akce, věnovaná rozvoji společenských vztahů obou zemí, podle agentury TASS měla předcházet vrcholné schůzce Putina a Erdogana.

Tímto končí dnešní ONLINE přenos. Další zprávy uvedeme opět zítra.
21:34 Světové mocnosti se musí zasadit o to, aby se dále nezhoršovaly vztahy mezi Ruskem a Tureckem, řekl francouzský prezident Hollande, který má ve čtvrtek v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.
17:47 Článek ruské RT popisuje, jak ruské nálety v Sýrii poškozují ropný byznys s Tureckem. 

17:10 Videorozhovor s ruským pilotem Turky sestřeleného stroje Su-24. Nedostali jsme varování, tvrdí.

15:24 Lavrov po rozhovoru s tureckým ministrem řekl, že jeho země nehodlá s Tureckem válčit. Obvinil nicméně Turecko, že na jeho území fungují výcvikové tábory teroristů pro přípravu bojových operací v Sýrii.
„Rusko dávno ví o tom, že teroristé turecké území využívají,“ řekl Lavrov podle agentury Interfax. Sestřelení ruského letounu byla podle něj plánovaná provokace, v jejímž důsledku Moskva své vztahy s Ankarou „vážně přehodnotí“.
15:23 O sestřelení ruského letadla dnes telefonicky jednali ministři zahraničí Turecka a Ruska Mevlüt Çavuşoglu a Sergej Lavrov. Podle tureckého mluvčího se dohodli, že se v příštích dnech setkají a vymění si rovněž přes diplomatické a armádní kanály detaily o úterním incidentu.
13:45 Rusko dle ministra zahraničí Lavrova může pomoci Sýrii uzavřít Syrsko-tureckou hranici, odříznout posilování radikálů (Rusko dříve uvedlo, že dlouhodobě ví o dodávkách ropy z území, ovládaných ISIS, do Turecka)

13:37 Lavrov připomněl reakci Turecka z roku 2012, kdy přišlo o svůj stroj při krátkém narušení vzdušného prostoru Sýrie. Erdogan tehdy dle Lavrova v tureckém parlamentu řekl, že „krátké vniknutí do vzdušného prostoru jiné země nemůže ospravedlnit útok“.
13:32 Mluvčí ruské agentury civilního letectví Rosaviacija agentuře TASS řekl, že ukrajinský zákaz (použití vzdušného prostoru ruskými letadly) není příliš významný. „Po katastrofě u Doněcku (červencovém sestřelení malajsijského letadla – pozn. ČTK) absolutní většina ruských aerolinek z bezpečnostních důvodů přes Ukrajinu nelétá,“ uvedl mluvčí. „Ukrajinský zákaz proto není příliš aktuální,“ dodal.
13:28 Turecké sestřelení ruského stroje Su-24 vypadá jako dobře připravená provokace. VIDEO:
 
12:43 Rusko hodlá pokračovat v náletech na syrském území v blízkosti tureckých hranic
12:09 Rusko dle RT rozmístí v Sýrii obranné střely S-400
11:52 Ukrajina dnes zakázala tranzitní lety všech ruských leteckých společností přes svůj vzdušný prostor. V Kyjevě to oznámil premiér Arsenij Jaceňuk. Moskva by podle premiéra mohla zneužívat ukrajinský vzdušný prostor k provokacím.
11:08 Energetická blokáda Krymu začala s mlčenlivým souhlasem Kyjeva, který se obyvatelům poloostrova vysmívá. V uralském Nižním Tagilu to dnes prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval na víkendový incident, při němž likvidace dvou sloupů dálkového elektrického vedení úplně zastavila dodávku proudu z Ukrajiny na anektovaný Krym.
10:02 Ruské ministerstvo zahraničí si povolalo tureckého velvyslance, aby mu tlumočilo ostrý protest proti úternímu sestřelení ruského bitevníku nad syrsko-tureckou hranicí. Oznámila to dnes agentura TASS. Premiér Dmitrij Medveděv varoval, že incident může vést k zastavení celé řady významných společných projektů a k vyklizení pozic turecké produkce na ruském trhu.
10:01 Rusko dnes přerušilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu, dokud Kyjev za další dodávky suroviny nezaplatí předem. Oznámila to dnes ruská státní plynárenská společnost Gazprom. Podle ní tak existuje „vážné riziko“ narušení tranzitu ruského plynu dál do Evropy.

Newsletter