Rusko zhoršuje výhled ekonomiky kvůli sankcím i levné ropě

Ruská centrální banka zhoršuje svůj ekonomický výhled za období 2015-2017. Na vině jsou především přetrvávající sankce a nízká cena ropy.

Banka ve své zprávě poukazuje na fakt, že současná geopolitická situace a vnější ekonomické podmínky představují hrozbu pro ruskou ekonomiku a ovlivní tak i doposud prováděnou monetární politiku. Důraz je kladen především na dobu trvání ekonomických sankcí. V nejhorším scénáři budoucího ekonomického vývoje banka předpokládá jejich trvání až do roku 2017. Díky nim taktéž snížila svá očekávání letošního růstu z 0,4 % na 0,3 %, a v příštím roce dokonce v základním scénáři očekává stagnaci ruské ekonomiky.

Padající rubl ohrožuje ruskou ekonomiku. Centrální banka na trhu

I přes negativní ekonomický výhled banka trvá na svém cíli snížit úroveň inflace pod 4 %, ačkoli termín pro jeho dodržení posouvá z roku 2016 na konec roku 2017. Letošní úroveň cenové hladiny zřejmě překoná 8 % především díky trvale oslabujícímu rublu. Ke snížení tempa růstu inflace má přispět jednak utažení měnové politiky pomocí zvýšení úrokových sazeb, dále pak rozšíření zákazu dovozu potravin ze zemí, jež na Rusko uvalily současné sankce.

Dosavadní úroveň odlivu kapitálu odhaduje centrální banka až na 128 mld. dolarů z původních 100 mld. USD. Celkově se očekává snížení kapitálových investic o 3,3 %  oproti původnímu očekávání jejich růstu o 3 % z předchozí zprávy centrální banky.

První náměstkyně guvernéra centrální banky Xenia Judajevová pak vyjádřila své přesvědčení, že „ruská ekonomika by měla během příštích dvou let zůstat stabilní i v případě trvání sankcí a poklesu cen ropy až na 80 dolarů za barel.“

Kudrin: Ceny ropy u 85 dolarů jsou pro ruskou ekonomiku zvládnutelné

Newsletter