Ruský rubl na historických minimech

Ruský rubl dnes klesl na svá historická minima vůči dolaru – 38 rublů za dolar. Tento pokles lze přičíst na vrub znepokojeným investorům z reakce Moskvy na novou vlnu západních sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině. Ruská měna se momentálně nachází blízko úrovně 38.00 rublů za dolar, což znamená téměř 0,6 procentní pokles oproti pátečnímu závěru.

Po nových sankcích se strany Spojených států a Evropské unie, jenž omezily přístup k zahraničnímu kapitálu pro některé z hlavních ruských ropných společností a bank ve státním vlastnictví, zaznamenala ruská aktiva v minulém týdnu dramatický propad. „První reakcí bylo zklamání trhů – mnozí doufali, že Západ nepřistoupí k tomuto kroku,“ říká Natalia Samoilova, vedoucí analytička společnosti Golden Hills-Kapital, obchodníka s cennými papíry v Moskvě. „Druhá reakce bude brzy následovat, v závislosti na tom, co Rusko udělá. Pokud naše vláda upustí od radikálních kroků, můžeme očekávat, že se ruská měna vůči dolaru vrátí zpět na úroveň 37,50,“ dodala.

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek řekl, že uvažuje o tom, jak odpovědět na sankce, které popsal jako „trochu divné“. Ruské akciové trhy vykazovaly nepatrné změny, akciový index RTS měřený v dolarech stagnoval a rublový index MICEX stoupl o 0,3 procenta.

Americké sankce cílí na Gazprom i Sberbank. Putin odpoví

Sankce EU: Zmrazení aktiv i přístupu ke kapitálu. Přehled

Síla dolaru

Bloomberg Dollar Spot Index, jenž sleduje americkou měnu vůči 10 předním světovým měnám, se nachází na úrovni 1,051.04 a je tak blízko svým 14měsíčním maximům 1,051.77. Růst dolaru je z velké části zapříčiněn sílící americkou ekonomikou, jenž podpořila spekulace, že Federální rezervní systém míří za předčasným zvyšováním úrokových sazeb.

Analytici dotazovaní agenturou Bloomberg předpokládají, že dnešní zpráva pobočky Fedu v New Yorku ukáže zrychlený výrobní růst v regionu v minulém měsíci. Údaje průmyslové výroby taktéž dnes pravděpodobně naznačí pokračující zisky v srpnu, podle samostatného výzkumu. Podle údajů nasbíraných agenturou Bloomberg je až 80% šance, že Fed zvýší svojí hlavní úrokovou sazbu z nynějších 0-0,25% do září roku 2015.

Americký dolar dnes znovu roste, a proti evropské společné měně se dostává na úroveň 1,29396 dolarů za euro. Kurz dolaru vůči jenu zůstává téměř neměnný od pátečního uzávěru na 107,256. Česká koruna po dnech růstu dnes oslabuje na 21,292 korun za dolar a 27,56 korun za euro.

Newsletter