Růst amerického průmyslu polevil z tříletého vrcholu

Americké průmyslové podniky v září zvolnily tempo růstu po silném srpnu, který aktivitu v průmyslu vynesl na nejvyšší úrovně za poslední tři roky. Index amerického Institute for Supply Management, který je v USA sledovanější, než mezinárodně srovnatelný Markit, za září poklesl na 56,6 z 59,0 bodu, výrazněji proti tržním odhadům (58,5 b. dle mediánu Bloomberg). Samotné číslo ale přesto zůstává silné.

Pevné prodejní statistiky přicházejí zejména od automobilek. Ford sice oznámil pokles zářijových prodejů o 2,7 % pod odhady -2,4 % a Toyota 1,7% růst při 7,5% očekávání, Nissan ale hlásí růst prodejů o 18,5 %, Chrysler o 19 %, v obou případech nad odhady 17 % a 16 % a produkce zůstává rozběhnuta. Silné jsou statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby a čerstvá data z tohoto týdne ukázala na oživení spotřebitelských výdajů tempem překonávajícím příjmy.

Podle ekonoma Jefferies Thomase Simonse se na vzestupu jeví být poptávka po automobilové produkci a od ní je usuzováno na silný výsledek celého třetího čtvrtletí, uvedl pro Bloomberg. Prodeje aut v srpnu dosáhly 17,5 milionů vozů anualizovaně (tedy přepočteno na celý rok), což by rekord od ledna roku 2006.

Pokud výhledové číslo ISM rozdělíme na jednotlivé sledované oblasti, na maximech od května roku 2010 je subindex produkce s 64,6 bodu, přes pokles k 60 bodům zůstávají vysoko objednávky.

Newsletter