Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Růst cen v českém dovozu i vývozu nabírá na tempu

Ceny vyváženého i dováženého zboží a materiálu v červnu zrychlily růst, vývozní se meziročně zvýšily o čtyři procenta, dovozní o 2,3 procenta. V květnu to byly tři, respektive jedno procento. Největší vliv na červnový růst cen exportu i importu mělo zdražení strojů a dopravních prostředků, uvedl dnes Český statistický úřad. Ceny vývozu rostly také jako důsledek oslabení koruny k euru. Meziměsíčně vývozní ceny rostly o 0,1 procenta, dovozní o tři desetiny procenta.

Pokud jde o meziroční růst, největší vliv na ceny exportu měly kromě slabší koruny právě ceny strojů a dopravních prostředků, které jsou ve srovnání s loňským červnem o 3,9 procenta vyšší. Ceny exportovaných polotovarů rostly o 5,5 procenta, průmyslového spotřebního zboží o 4,8 procenta a ceny chemikálií o 3,4 procenta. Živočišné a rostlinné oleje naopak oproti loňskému červnu zlevnily o tři procenta a ceny minerálních paliv o 2,8 procenta.

Také za vyššími cenami dováženého zboží o 2,3 procenta je hlavně růst cen strojů a dopravních prostředků, které se meziročně zvýšily o 2,9 procenta. Ceny dovážených potravin rostly o 5,2 procenta, polotovarů o 3,2 procenta a ceny chemikálií o 1,8 procenta. Ceny ostatních surovin klesly o pět procent a ceny minerálních paliv o půl procenta, uvedl dnes ČSÚ.

Ceny se v červnu zvýšily i z měsíce na měsíc. V květnu přitom meziměsíčně vývozní ceny dokonce klesly o desetinu procenta a dovozní ceny se nezměnily. V červnu ty vývozní vzrostly oproti květnu o 0,1 procenta, dovozní o 0,3 procenta.

I v meziměsíčním růstu vývozních cen hrálo největší roli zvýšení cen strojů a dopravních prostředků, proti květnu se zvedly o 0,2 procenta. Ceny minerálních paliv se zvýšily o 0,8 procenta, ceny potravin se nezměnily. Z významnějších skupin se nejvíce snížily ceny průmyslového spotřebního zboží, a to o 0,4 procenta a ceny vyvážených polotovarů a chemikálií – shodně o dvě desetiny procenta.

Dovozní ceny se meziměsíčně zvýšily o 0,3 procenta. Největší vliv na to mělo opět zvýšení cen strojů a dopravních prostředků – o 0,4 procenta. Nejvíce vzrostly ceny dovážených potravin, které meziměsíčně zdražily o rovné jedno procento, ceny průmyslového spotřebního zboží a minerálních paliv podražily shodně o 0,4 procenta. Největší pokles zaznamenaly podle statistiků ceny ostatních surovin, zlevnily o 1,3 procenta.

Newsletter