Růst cen v dubnu předstihl očekávání trhu i ČNB

Spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu proti březnu o 0,3 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddílech odívání a obuv, doprava, potraviny a nealkoholické nápoje. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny o 0,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu více než v březnu.

Míra inflace v dubnu mírně předčila očekávání trhu i České národní banky. Zásadním tlakem na růst cenové hladiny bylo letošní zvýšení spotřební daně z cigaret a s ním související zdražení každé krabičky tohoto kuřiva o jednu až sedm korun, v závislosti na značce. Projevuje se také zastavení poklesu cen ropy na světových trzích. Deflační tlaky způsobené tímto poklesem, které se promítají do výrazného meziročního snížení cen pohonných hmot, přece jenom poněkud polevují.

Ačkoli v nadcházejících měsících je pravděpodobný opětovný pokles tempa růstu cenové hladiny, inflace by již neměla klesnout pod nulu, tedy do deflačního pásma. Dubnová míra inflace tak potvrzuje to, co plyne z nejnovějších vyjádření představitelů České národní banky, a sice že pravděpodobnost případného dalšího intervenčního oslabení koruny klesla.  

České spotřebitelské ceny v dubnu zrychlily růst na 0,3 %

Newsletter