Růst českého průmyslu i stavebnictví v říjnu zvolnil

Tuzemská průmyslová výroba v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta. V září si meziročně polepšila o 8,5 procenta, což je revidovaný údaj. Na růstu výroby se podílela zejména produkce aut a energií, pokles produkce naopak zaznamenali těžaři. Zpomalil i růst tržeb a hodnoty nových zakázek. 

Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová produkce o 0,5 % nižší. Tržby z průmyslové činnosti v říjnu meziročně vzrostly o 8,9 % a hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,3 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 8,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 7,5 %. Průměrný počet zaměstnanců ve firmách s 50 a více lidmi v průmyslu se v říjnu meziročně zvýšil o 2,1 %, zatímco jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 1,1 % na 27.633 Kč.

Stavební produkce v říjnu meziročně vzrostla o 2,4 procenta po revidovaném růstu o 8,8 procenta v září a srpnovém poklesu o 1,2 procenta. Začalo se stavět více bytů, meziročně o 26 procent více. Dokončeno bylo v říjnu o 7,8 procenta více bytů než ve stejném měsíci loni. Stavební úřady vydaly v říjnu meziročně o 1,6 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 4,8 %.

Newsletter