Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Růst maloobchodu zpomaluje, ale bát se zatím netřeba

Maloobchodní tržby vykázaly v srpnu letos svůj vůbec nejnižší meziroční nárůst. A to jak při zahrnutí motoristického segmentu, tak bez něj. Pomaleji rostly naposledy v listopadu 2014. Spotřebitelská důvěra se však stále nachází na vysoce příznivých úrovních, takže zpomalení růstu spotřebitelských výdajů není ničím, co by signalizovalo nějaký možný negativní vývoj.

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,9 procenta. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 3,3 procenta, shodně jako bez očištění.

 Čeští spotřebitelé stále těží z poklesu cen ropy na světových trzích a potažmo z levných pohonných hmot, které umožňují utrácet více jinde než jen za benzín či naftu u čerpací stanice. S předpokládanou klesající mírou nezaměstnaností vzroste ještě letos a zvláště pak v příštím roce tlak na růst mezd, který taktéž přispěje k růstu spotřebitelských výdajů.

Newsletter