Růstová dynamika průmyslu v ČR v červnu dále zpomalovala

Růstová dynamika tuzemského průmyslu v červnu dále zpomalovala. Potvrdila to dnes zveřejněná čísla indexu nákupních manažerů v českém průmyslu, PMI Markit pro ČR. Průmyslová výroba prostě po déle trvajícím období expanze naráží na jistou nasycenost svých odbytišť, jak v ČR, tak v zahraničí, kde navíc situaci nepomáhá pomalejší než předpokládaný růst globálního hospodářství.

Připomeňme, že objem produkce české průmyslové výroby roste bez ustání každý měsíc již více než tři roky. Příznivé je, že zaměstnavatelé v českém průmyslu i v červnu nabírali nové pracovníky solidním tempem, byť i dynamika zaměstnávání nových pracovníku zpomaluje.

Vývoj zaměstnanosti v průmyslu ale stále zásadním způsobem přispívá k poklesu nezaměstnanosti v ČR, která je momentálně nejnižší v zemích Evropské unie. Z hlediska celkové makroekonomické situace je příznivé, že v průmyslu zmírňují deflační tlaky. Ceny vstupů v červnu vykázaly druhý měsíc v řadě rostoucí trend, což souvisí s růstem cen ropy a některých dalších surovin na světových trzích.

Newsletter