S čím počítá rozpočet ČR 2016? Zde jsou detaily

Poslanci už obdrželi návrh státního rozpočtu na příští rok. Vláda jim ho předložila ve středu 30. září, tedy v poslední den, kdy tak podle zákona musí učinit. Poprvé nad rozpočtem zasedne 14. října rozpočtový výbor, aby připravil doporučení poslancům pro první čtení. V prvním čtení schvalují příjmy, výdaje, schodek a způsob jeho vypořádání.

Schodek rozpočtu má klesnout na 70 miliard korun proti letošním schváleným 100 miliardám. Vláda ale očekává, že letošní schodek bude nižší, než kolik představoval skutečný schodek za loňský rok. Loni deficit klesl na 77,8 miliardy. Kvůli pokrytí schodku na příští rok počítá stát s vydáním dluhopisů v objemu 70,6 miliardy korun.

Vláda schválila rozpočet 2016: Schodek je 70 miliard korun

Celkové výdaje rozpočtu budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou.

Vláda počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta a průměrným růstem spotřebitelských cen o 1,5 procenta. Nezaměstnanost by měla klesnout z letošních 5,7 na 5,5 procenta.

„Návrhem a složením rozpočtu, který dnes vláda schválila, plníme důležité závazky a priority, které jsme dali občanům a které jsou obsaženy v programovém prohlášení vlády,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po schválení návrhu rozpočtu vládou. Přesto se dá očekávat, že stejně jako v minulých letech bude návrh ve Sněmovně terčem kritiky opozice.

Státní rozpočet se v září propadl do schodku

Podle ekonomického experta ODS Jana Skopečka vláda ignoruje hospodářský růst; schodek 70 miliard je podle něj neobhajitelný.

Také místopředseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek zastává názor, že schodek je vysoký. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš ale soudí, že důležitější než schodek je trend jeho snižování. Rychlejší tempo jeho poklesu by podle něj nemělo smysl. Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) rozpočet odpovídá současné realitě a vyjadřuje priority vládní koalice. Důležitější než plánovaný schodek je prý výsledek, který bude podle něj nižší.

Přehled vybraných ukazatelů návrhu rozpočtu na příští rok, jak je poslancům předložila vláda:

příjmy (v závorce rozdíl proti letošnímu schválenému rozpočtu) 1180,9 mld Kč (+62,4)
výdaje 1250,9 mld Kč (+32,4)
schodek 70 (-30)
příjmy z daní a poplatků 619,7 mld Kč (+44,6)
příjmy z pojistného na soc. zabezpečení 422 mld Kč (+21,3)
výdaje na sociální dávky 515,8 mld Kč (+3,2)
běžné výdaje celkem 1173,2 Kč (+30,5)
kapitálové výdaje celkem 77,7 Kč (+1,9)
složená daňová kvóta *) 33,5 procenta (+0,5 bodu)
mandatorní (ze zákona povinné) výdaje 708,2 mld Kč (-4,7)
výdaje na důchody 400,7 mld (+5,9)
   

*) Složená daňová kvóta vyjadřuje podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu.

Zdroj: návrh zákona o státním rozpočtu, sněmovní tisk 617

Newsletter