S rekordy indexu Dow Jones je konec, úřadoval Fed

Americké akciové trhy dnes oslabily, Dow Jones další rekord nepřidal a metu 20 tisíc bodů nepokořil. Akcie zamířily dolů poté, co Fed oznámil zvýšení úrokových sazeb. V příštím roce centrální bankéři očekávají hned trojí zvýšení sazeb. Na Wall Street se dnes nedařilo energetickému sektoru. Dolar se vyšplhal na téměř 14leté maximum vůči koši ostatních předních měn.

Třetí růst sazeb v příštím roce v prognóze Fedu nikdo nečekal, nebyla žádná data, která by takový krok vyžadovala, uvedl Tom Siomades, šéf Hartford Funds Investment Consulting Group.

Reakce na zvýšení úroků a některé komentáře trhu jsou přiměřené“

Reakce na zvýšení úroků a některé komentáře trhu jsou přiměřené,“ dodal Erik Schiller, portfolio manažer Prudential Fixed Income. Jde o cestu konsensu, který je reflektován v grafu „dot plots“.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, uzavřel obchodování poklesem o 0,60 procenta na 19.792,53 bodu, krátce po oznámení rozohdnutí o sazbách rostl.

Širší index S&P 500 klesl o 0,81 procenta na 2253,28 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,50 procenta na 5436,67 bodu.

Na devizovém trhu dolar rostl, protože vyšší úroky v USA posilují atraktivitu americké měny. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, stoupl o více než procento a dostal se až na 102,21 bodu, nejvýše za téměř 14 let.

 

Newsletter