„S výbušninou do terminálu? Kolosální selhání…“

Pumový útok v letištní hale v Bruselu vyvolává otázky, nakolik by se měla zpřísnit bezpečnostní opatření při vstupu do budovy letiště. Za lehkomyslný považují přístup většiny evropských zemí k bezpečnostním opatřením zejména ty státy, které mají s terorismem zkušenosti, jako je Izrael, Keňa nebo Turecko. V těchto zemích je nemyslitelné, aby se do letištní budovy lidé dostávali naprosto volně, jako třeba v Bruselu, ale například i v Praze.

Výbuchy a mrtví na letišti a v metru v Bruselu – ONLINE

V Turecku musejí už před vstupem do haly projít lidé kontrolou totožnosti i zavazadel. Stejnou procedurou projdou ještě jednou, když už se chystají zamířit do letadla, upozorňuje agentura Reuters.

„Dva teroristé, kteří vstoupí do prostoru terminálu s výbušnými zařízeními: tady jde bezpochyby o kolosální selhání,“ komentoval dnešní atentáty bývalý šéf bezpečnosti na telavivském Ben Gurionově letišti Pini Schiff v rozhovoru s izraelským rozhlasem.

Ben Gurionovo letiště je známé velmi přísnými bezpečnostními opatřeními, při nichž jsou cestující vystavováni kontrole a okamžitému výslechu, běžná je také asistence policejních psů.

Islámský stát hrozí mnohem tvrdšími útoky než v Bruselu

Než se cestující dostanou na letiště v keňské metropoli Nairobi, musejí už kilometr před odbavovací halou vystoupit na kontrolním stanovišti z auta a nechat se kompletně prohledat.

Bezpečnostní opatření na evropských letištích jsou v tomto srovnání poměrně uvolněná, i když po dalších teroristických útocích jednotlivé státy zvyšují počty policistů či vojáků, kteří jsou přítomni v citlivých objektech. Jestliže proti případným pokusům o útok vozidlem jsou letištní budovy částečně chráněny zátarasy, proti rizikům útoků „pěšáků“ tolik zajištěny nejsou.

„Připadá mi divné, že jen polovina letišť je bezpečná. Celé letiště by samozřejmě mělo být bezpečné, a to od chvíle, kdy se dostanete na parkoviště,“ řekl agentuře Reuters Matthew Finn z konzultační společnosti Augmentiq, zaměřené na bezpečnost civilního letectví.

Brusel: Pomsta za Abdeslama? Strach z jeho slov?

Newsletter