Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Sankce proti Rusku doléhají na všechny zdejší firmy, říká šéf Lukoilu

Sankce, které západní země uvalily na Rusko po jeho anexi Krymu, mají dopad na všechny ruské firmy, řekl generální ředitel ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov.

Sankce, které přijaly USA a EU, jsou cíleny na konkrétní vysoké ruské činitele i konkrétní firmy, jejich dopad je ale podle šéfa Lukoilu mnohem širší. „Sankce se v každém případě odrazily na všech společnostech. Všem zpravidla o jeden stupeň snížily rating, včetně Lukoilu, Gazpromu a Rosněfti. To má každopádně dopad na kapitalizaci firmy a na její možnosti přístupu na finanční trhy,“ upozornil Alekperov.

Odmítl zároveň některá tvrzení, že sankce nemají na ruskou ekonomiku vliv. Například šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová v květnu uvedla, že západní sankce nemají na ekonomiku závažnější dopad, přičemž však oznámila snížení odhadu letošního růstu na 0,5 procenta z předchozích 0,9 procenta.

Šéf Lukoilu přesto poznamenal, že kvůli krizi firma nepocítila žádný tlak či změny ve vztazích v západních státech, v nichž působí. Lukoil má aktivity ve 26 evropských zemích a čtyři velké závody v EU, v USA pak funguje maloobchodní řetězec.

Odliv kapitálu ze země následoval především poté, co ratingová agentura Standard & Poor’s v dubnu snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o jeden stupeň na „BBB-“ s negativním výhledem.

Ruské firmy se kloní k asijským měnám. Ze strachu ze sankcí

Představují ruské trhy ideální investiční příležitost?

Newsletter