Saúdové srážejí cenu ropy. „Všichni nebo nikdo“

AKTUALIZOVÁNO: Ropa smazala veškeré letošní zisky. Ceny severomořské ropy Brent i lehké americké ropy WTI zamířily dolů po slovech ze Saúdské Arábie jako největšího producenta a dodavatele ropy na trh. Saúdská Arábie přistoupí ke zmrazení produkce ropy na úrovni z ledna, ale pouze v případě, že tak učiní další menší těžaři ropy včetně Íránu. Pro Bloomberg to dnes řekl místopředseda saúdskoarabské vlády Muhammad bin Salmán Saúd.

Proč tedy ceny ropy citelně padají? Írán zmrazení těžby vyloučil. Naopak – po pádu mezinárodních sankcí hodlá svou těžbu a dodávky na trh zvyšovat a generovat příjmy do svého rozpočtu. OPEC v březnu zvýšil svou produkci o 64 tisíc na 33,09 milionu barelů ropy denně a projevil se vliv právě Íránu. Jeho výstup narostl o 100 tisíc na 3,2 milionu barelů ropy denně. To je nejvyšší výstup od května roku 2012.

Cena severomořské ropy Brent se v reakci na saúdskoarabská slova padla zpět pod hranici 40 dolarů za barel, odepisuje téměř 2 procenta. Dolů Brent navíc tlačí také slabší kurz amerického dolaru na měnovém trhu i pokles na světových akciových trzích. Lehká americká ropa WTI odepisuje přes 2 procenta k 37,50 dolaru za barel.

Ropa Brent vystoupala nad 40 dolarů za barel. Důvod?

Těžařské země budou o návrhu na zmrazení těžby na lednových úrovních jednat 17. dubna v katarském Dauhá. Saúdská Arábie, která je největším exportérem ropy na světě, se na zmrazení těžby předběžně dohodla na únorové schůzce s Ruskem, Katarem a Venezuelou.

Ceny ropy se kvůli vyhlídkám na koordinované omezení těžby zvýšily asi o 50 procent z dvanáctiletých minim, kde byly v polovině února. Dnešní slova tyto vyhlídky chladí.

Do dění na trhu s ropou promlouvá také krok ratingové agentury Standard & Poor, která ve čtvrtek zhoršila na negativní výhled udržení ratingu Číny s komentářem o vleklé transformaci čínské ekonomiky a v pátek následoval shodný krok vůči ratingům klíčových čínských ropných firem. 

 

Newsletter