Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Saudský ropný ministr: Poptávka roste

„Trhy jsou klidné, poptávka roste,“ poznamenal ve středu na konferenci v přístavním městě Jizan v jihozápadní části Saúdské Arábie Ali al-Niami, ministr pro ropu. Promluvil tak poprvé od té doby, co se cena ropy odrazila od šestiletých minim. Cena ropy spadla od června loňského roku do ledna toho letošního o 60 procent na minima od konce roku 2009, 45 dolarů za barel ropy Brent. Tento měsíc je cena zpět na hladině 60 dolarů za barel.

Niami měl na listopadovém zasedání hlavní slovo v rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnižovat těžbu, což by cenu ropy podpořilo. Rozhodnutí dvanáctičlenné skupiny poslalo ceny ropy dolů na úroveň, kterou neočekávali ani producenti OPEC z Perského zálivu, kteří volání ostatních členů po omezení těžby nakonec zablokovali.

Morgan Stanley: Tři náznaky oživení ropy

Od té doby začalo mezi členy OPEC, ale i mezi producenty ropy mimo skupinu tiché reptání, někdy i veřejná kritika, že Saúdské rozhodnutí nebylo správné. Cena se však v posledních týdnech odrazila a Saudové si mohou myslet, že jejich politika byla správná. „Nechci mluvit o ropě, protože chceme klid,“ odpovídal Naimi na dotazy novinářů. „Proč se ptáte pořád na cenu? Nechte ceny cenami.“

Jeden z delegátů ze země Perského zálivu poznamenal, že cena kolem 60 dolarů za barel je momentálně v pořádku, a zavrhl tak volání některých členů po mimořádné schůzce před plánovanou červnovou.

Ceny ropy prudce rostou. Přichází strach z devastace odvětví

Newsletter