Saxo: Česká ekonomika zpomalí, eurozóna je hrozbou

Nastalo léto plné zvratů. V Evropě vládne nejistota, Británie je na odchodu z EU a dluhový cyklus dosáhl svého vrcholu. Česká ekonomika kvůli svému silnému provázání s evropským průmyslem zpomalí. Nezanedbatelný vliv by mohla mít i migrační krize. Vstup do eurozóny by v současné chvíli mohl ČR poškodit. Investiční a obchodní specialista Saxo Bank dnes zveřejnil výhled na 3. čtvrtletí roku 2016 pro finanční trhy.

Česká republika má oproti jiným evropským zemím velmi silný bankovní sektor, což představuje zásadní výhodu, zejména pokud jde o přístup firem a domácností k úvěrům. Ekonomika českého lva je silně propojená s evropským průmyslem, zejména s německou výrobní sférou, což je současně výhoda i nevýhoda. Země automaticky závisí na exportu, který tvoří asi 80 % HDP. „Ekonomické zpomalení v zemích eurozóny, které začalo už před brexitem, bude mít v příštích měsících přímý negativní dopad na růst české ekonomiky. Všechny hlavní indikátory, např. CEPR EuroCoin, ukazují na výrazné zpomalení ekonomického růstu v eurozóně ještě před koncem roku,“ vypočítává možné hrozby pro českou ekonomiku Christopher Dembik, hlavní makroekonomický stratég Saxo Bank.

Kromě toho by Českou republiku mohla negativně ovlivnit i migrační krize. V krátkém a středním období by masivní příliv migrantů mohl způsobit vysoké finanční náklady pro Německo, které by zapříčinily pokles HDP, čímž by mohla utrpět i česká ekonomika, která je na Německu vysoce závislá.

Opuštění kurzového závazku nejdříve v druhé polovině 2017

Vzhledem k předpovědím inflace a růstu zůstane centrální banka minimálně do třetího čtvrtletí ve vyčkávacím režimu, stejně jako většina jejích kolegyň ve střední a východní Evropě, zejména v Polsku a Maďarsku. V České republice i v jiných zemích se centrální banky často potýkají se složitým problémem. Musí posílit inflaci, aniž by tím ohrozily ekonomický růst, a to ve stále složitější mezinárodní situaci, kdy dochází k akumulaci rizik, zejména díky zrychlené devalvaci čínského juanu. Česká centrální banka v posledních letech hrála důležitou stabilizační roli, což zemi umožnilo přilákat klíčové zahraniční investory, obzvláště do výrobního sektoru. Je možné očekávat, že ČNB dodrží své slovo a udrží kurzový závazek až do poloviny roku 2017.

Vstup do eurozóny by ČR poškodil

Česká republika v současné chvíli není připravena stát se součástí eurozóny. Konkurenceschopnost země spočívá zejména na nízkých mzdách a vysoce kvalitní výrobě, díky čemuž je ekonomika poměrně zranitelná. Český export nemá tak známé značky jako Německo, Rakousko či Švýcarsko.

Kurz eura je nyní mnohem níž než před několika lety, ale i tak by to ekonomiku mohlo poškodit. „První prioritou země musí být přeměna ze zdroje levné pracovní síly a dodavatele pro západní společnosti, zejména německé nadnárodní koncerny, na předního inovátora v regionu střední a východní Evropy. Pokud se Česká republika připojí k eurozóně příliš rychle, může zažít výrazné ekonomické zpomalení,“ vysvětluje Christopher Dembik.

Makroekonomika EU – problém migrační krize

„Imigrace je v tuto chvíli největším problémem EU od dluhové krize, a je také tím nejpřehlíženějším. Po brexitu se Evropa jeví ještě více rozdělená než dřív. Špatné zvládání migrační politiky a ekonomická pomalost vedly k tomu, že na celém kontinentu se zvedá vlna odporu proti politickým elitám,“ uvádí Dembik. Výsledky prezidentských voleb v Rakousku, kde téměř zvítězil pravicový extremista, i neočekávaný výsledek britského referenda představují vážné varování Bruselu – je nutné najít řešení, které opět spojí jádro s periferií a ukončí období krotkých reforem z posledních let.

Forex – mohlo by to být ošklivé

Stín výsledku britského referenda nad námi bude viset ještě nějaký čas, libra v důsledku volby zůstane oslabená (i když to pravděpodobně nebude mít dlouhé trvání). Stále však můžeme předpovědět, že kurz EURGBP dosáhne maxima ve třetím čtvrtletí před ostatními měnovými páry s librou, i když vyvstávají otázky dlouhodobého vývoje v Evropě, když je nyní libra víceméně ze hry. Fed možná také počítá s náladami trhu a zdá se, že nehodlá nabízet další podporu kromě současné nečinnosti a možná nevěří, že monetární politika přináší odpověď na novou hrozbu recese. Dolar bude v nadcházejících měsících nejlepším bezpečným přístavem.

Dluhopisy – nízké výnosy, dlouhé období

Po brexitu klesly globální výnosy na minimum a vzhledem k tomu, že guvernérka Fedu Janet Yellenová stále tíhne směrem k holubičí pozici, očekávají se nyní velmi nízké výnosy po velmi dlouhou dobu. Pod truchlivými ekonomickými předpověďmi se však objevují známky, že v mnoha ekonomických oblastech dochází ke zlepšení. „Řada velkých rizikových faktorů, které trhy v posledních šesti měsících ovlivňovaly, mezitím zmizela nebo je dnes víceméně irelevantní. Obavy týkající se nestability rozvíjejících se trhů klesly. ECB hodlá pomalu ukončovat kvantitativní uvolňování. V případě očekávaného zlepšení ekonomických vyhlídek předpokládáme, že klíčové výnosy, zejména ty evropské, rychle vzrostou,“ předpokládá Christopher Dembik.

Akcie – kritické čtvrtletí

Vzhledem k současné trajektorii globální ekonomiky vstupujeme do třetího čtvrtletí s negativním pohledem na akcie. „Mezi nejhůře postižené sektory patří evropské banky, které budou i nadále trpět nedostatkem jistoty a obnovenými problémy s čistými úrokovými maržemi v důsledku negativních sazeb. Britské akcie se budou potýkat s nižším hodnocením, což vyvolá tlak na FTSE 100. Po dopadu brexitu na finanční systém se důvěra spotřebitelů a firem může ještě dále snižovat a ve čtvrtém čtvrtletí může světová ekonomika přestat růst,“ vysvětluje Christopher Dembik situaci na finančních trzích.

Komodity – druhý dech

Po oživení vedeném ropou a zlatem, které pozvedlo všechny komodity, se nyní, na začátku třetího čtvrtletí, potýkají vyhlídky hlavních světových ekonomik, včetně USA a Číny, s problémy a nejistota v Evropě by na globálním trhu mohla vyvolat dominový efekt. Ve spojení s nejistotou vyvolanou brexitem a možností dalšího posilování dolaru očekáváme v tomto čtvrtletí omezený růst ceny ropy nad 50 dolarů/barel. Stejná nejistota v poslední době vyhnala cenu zlata vzhůru jako bezpečnou komoditu a proto zůstáváme pozitivní – a zvyšujeme předpověď pro konec roku na cenu 1 350 USD/unci.

Newsletter