Rick Rieder, hlavní bondový stratég firmy BlacRock, se nechal slyšet, že jeho nejoblíbenější typ investice je nákup dluhopisů se splatností maximálně tři roky a vytváření dodatečného výnosu prostřednictvím akcií. Takto prostě se dá v současné době „vyrobit“ vyšší jednociferný výnos, který je téměř bez rizika. Bondy s delší splatností jsou pro dobrodruhy, prohlásil.
Jedná se o výmluvný obrázek současné situace na investičních trzích. Státní dluhopisy se střední a dlouhou splatností jsou velmi neoblíbené. Odpovídá tomu i cenový vývoj. Desetiletá sazba amerických státních dluhopisů se dostala v pátek na hodnotu 4,39 %, což je pouhých třicet bazických bodů od své letošní maximální hodnoty. Tento týden se očekává snížení krátkodobé úrokové sazby o 25 bazických bodů. Výnos desetiletého dluhopisu to však nechává chladným. Nedivil bych se, kdybychom se ke konci letošního roku podívali na nová maxima.
Mohlo by se na první pohled zdát, že se jedná o nepodstatnou lapálii, kdyby desetiletá úroková sazba nehrála podstatnou roli jako parametr vstupující do ocenění celé řady rizikových aktiv. Předně jsou to akcie, jejichž valuace je na ní přímo závislá. Dále je zde výše hypoteční sazby, a v neposlední řadě se od ní odvíjí síla amerického dolaru. Čím silnější dolar, tím větší potíže mají tzv. emerging markets, jejichž aktiva jsou financována zahraničním kapitálem. Pokud nárůst desetileté sazby alespoň na chvíli nezastaví ani snížení krátkodobé sazby Fedu, máme se do konce roku ještě na co těšit.
Výše krátkých úrokových sazeb (zde pod pojmem krátká míníme splatnost do tří let, přesně podle příručky Ricka Riedera) je plně v rukou centrální banky. Desetiletá sazba bohužel není. Její výše je ovlivňována tržními a makroekonomickými faktory. Hlavním současným hybatelem je fiskální deficit, který dosahuje alarmujících hodnot. Demokratická strana, která byla doposud u moci, nad tímto problémem zavírala oči, ale desetiletý dluhopis, který je „hlasem trhu“, hovoří jasnou řečí.
Problémem je, že neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak růst desetileté sazby zastavit, a zároveň se jedná o faktor, který může velmi jednoduše „rozkopnout“ současnou pozitivní náladu na trzích s rizikovými aktivy. Velkou neznámou je také přístup nového ministra financí k případné krizi na finančních trzích, kterou by nárůst desetileté sazby vyvolal. Duo Yellen-Powell při jakýchkoliv prvních náznacích problémů přistoupilo k uvolnění měnových podmínek, jak jsme to viděli v případě krize okolo SVB. Bude Scott Bessent stejně měkký? Nikdo neví. Desetiletá sazba je proto hrozbou čekající na svůj moment.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0501 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0470 do 1,0564 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,03 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,83 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,97 až 25,05 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,66 do 23,91 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo