Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Sázky stratégů na odchod Řecka z eurozóny narůstají

(Aktualizováno 9:30) Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny po neúspěšných pondělních jednáních ministrů financí eurozóny dle stratégů Commerzbank a Barclays narůstá.

Commerzbank po krachu pondělní schůzky euroskupiny uvedla, že řeckému odchodu z eurozóny připisuje 50% pravděpodobnost. Dosud to bylo 25 procent. „Poté, co ministři financí eurozóny opět nenašli shodu, se členství Řecka v eurozóně ocitá na hraně,“ uvedla Commerzbank.

Ekonomové Barclays Antonio Garcia Pascual a Thomas Harjes označili za „mimořádně obtížné“ očekávání, že Řecko požádá o prodloužení stávajícího záchranného programu do konce tohoto týdne tak, jak je po něm po pondělních schůzce požadováno.

Kontroly toků kapitálu, ohrožené banky

Barclays odhaduje, že pokud Řecko prodloužení záchranného programu v tomto týdnu nevyřeší, dojde na ukončení nabídky likvidity řeckým bankám v rámci programu ELA. „Pokud tak ECB učiní, bude to velmi pravděpodobně znamenal odtok kapitálu z Řecka a potřebu zavedení kontrol jeho pohybu, včetně limitů na výběr hotovosti,“ uvedli Garcia a Harjes. Očekává se, že bez prodloužení záchranného programu Řecku dojdou zdroje do konce března.

Řecko může podle Barclays i po vypršení stávajícího programu záchrany, který – pokud nebude prodloužen, skončí v únoru – opětovně požádat o nový program, například hned v březnu, ale vyjednávací pozice se těžko změní.

„Vláda by se také mohla rozhodnout vyvolat referendum o buď přijetí nového záchranného programu, nebo rozhodnutí o odchodu země z eurozóny. Dříve, než tak zvládne učinit, ale dojdou hotovostní rezervy,“ upozorňují Garcia a Harjes z Barclays.

Starý program, nové podmínky

Řecký ministr financí Varoufakis včera na jednání ministrů financí eurozóny zopakoval, že stávající záchranný program selhal a že současná vláda je ochotna jej prodloužit pouze za jiných podmínek. Zajímavým bodem byla poznámka Varoufakise, že jeho vláda byla spokojena s dokumentem, který mu ukázal eurokomisař Pierre Moskovici na počátku pondělního jednání. K podpisu pak ale z výsledku schůzky dostal dokument jiný, který za Řecko odmítl. 

Řecko opět blíž bankrotu. Jak došlo do dnešního bodu?

Euro na výsledek včerejších jednání reagovalo ústupem až k 1,1320 eura k americkému dolaru. Dnes ale zahajuje den silnější u hladiny 1,136 EURUSD. Výnos na 3letém řeckém dluhopisu reagoval ještě v pondělí růstem o 34 bazických bodů, dnes se o polovinu tohoto růstu vrátil zpět. Řecká akciová burza v pondělí ztratila téměř 4 procenta. Hlavní evropské akciové trhy dnes zahájily poklesem, který aktuálně přesahuje procento. 

“Řecko je blíž bankrotu v rámci eurozóny a potenciálně také odchodu z bloku. Peníze zemi zřejmě dojdou v březnu,“ poznamenává také profesor ekonomie na Stern Business School Nicholas Economides.

Newsletter