Šéf dallaského Fedu Fisher: Třetí kolo QE nepřineslo nic dobrého

Prezident dallaské pobočky Fedu Richard Fisher uvedl ve svém pondělním projevu, že „třetí kolo programu kvantitativního uvolňování nepřineslo ve své podstatě nic dobrého.“ Poukázal především na nafouknutí bilance americké centrální banky o téměř 4,5 bil. USD a s tím spjatou hrozbu budoucí inflace, jež by mohla překročit i současný 2% cíl.

„Samozřejmě bych uvítal, pokud by žádné třetí kolo bývalo neproběhlo. Domnívám se, že celkové náklady nákupu státních dluhopisů a hypotékami krytých cenných papírů značně převýší proklamované přínosy,“ uvedl Fisher. Pouze čas prý ukáže, zda se akciové trhy nachází na udržitelných úrovních, či naopak bude následovat korekce, jež by je uvedla na „úrovně odpovídající realitě“.

Ve svém proslovu taktéž „ohodnotil“ dosavadní vystupování guvernérky Janet Yellenové. Označil ji za „působivě vyrovnanou“ osobu, která dokáže uvést informace bez jakéhokoliv náznaku „holubičí“ či „jestřábí“ povahy sdělení. I přes silný názorový rozdíl mezi ním a Yellenovou, vyjádřil svou podporu ukončení programu QE společně se zněním komentáře ohledně budoucího zvyšování úrokových sazeb.

Tiskárna Fedu dostala dovolenou. QE3 končí (+komentář)

Ukončení programu dodávání likvidity vyvolalo současně otázku financování americké vlády. Doposud QE udržovalo poptávku po státních dluhopisech na dostatečné úrovni, po jeho ukončení se objevily obavy ohledně přístupu vlády k financím. Tento strach se nakonec ukázal jako zbytečný. Celkově Fed nakoupil od roku 2008 dluhopisy o hodnotě víc jak 3,96 bil. USD. Podle agentury Bloomberg již letos investoři nakoupili Treasuries o hodnotě více 5,54 bil. USD.

I přes to, že Federální rezervní systém byl největším hráčem na straně poptávky, současná data ukazují, že i přes ukončení QE jsou Treasuries stále atraktivní nejen u zahraničních centrálních bank ale i pojišťoven a penzijních fondů. To dokazuje i poměr bid-to-cover, který momentálně přesahuje hodnotu 2,87 z minulého roku, kdy dosahoval objem Fedem nakupovaných dluhopisů nejvyšších úrovní.

William O’Donnel z RBS Securities, jedné ze 22 společností oprávněných provádět aukce amerických státních dluhopisů, uvedl v rozhovoru pro Bloomberg: „Zdá se, že množství amerických dluhopisů bude téměř nedostatečné. Sledovali jsme, jak Fed ukončuje své nákupy a i přesto výnosy stále padají.“

QE se minulo svým cílem, tvrdí bývalý předseda Fedu

Newsletter